Foto III geeft het in de plaat geslagen gat weer. De foto's IV A, IV B en IV C zijn slechts van uitwerkingsproe- ven. Het gaat hier om een indruk te krijgen in hoeverre onze Offensieve Handgranaat is te bezigen bij het opruimen van een van bilik vervaardigd inlandsch huisje, waarin zich bv. verzetslie den hebben verschanst. Deze proef is niet vergelijkend gehouden. Foto IV A geeft de situatie een bilikken scherm, gesteund door een bamboe geraamte met vakken van 1.2 X 0.75 m en in het midden een vak van 1.5 X 1-5 m. Foto IV B geeft de situatie na de ontploffing van één handgranaat. Zij kwam juist terecht tegen een ondersteuningsplaats. De uitwerking van een tweede hand granaat is op foto IV C te zien. Deze handgranaat kwam op niet ondersteund bilik terecht en sprong daarbij onmiddellijk. Ook andere proeven wettigen de uitspraak, dat de handgranaat op bilik normaal tot springen komt. Zij slaat daarin een gat van ongeveer meter middellijn. Voor het vernielen van een in landsch huisje is het het meest effectief een handgranaat tegen één der wanden te doen detoneeren en vervolgens te trachten door het daarbij ontstane gat een handgranaat naar binnen te werpen. Hoewel dit niet beproefd is, is te verwachten, dat de wanden door een binnenshuis springende handgranaat zullen worden wegge blazen. Tenslotte geven de foto's VA en VB de uitwerking op een wateroppervlak. De foto V A is genomen onmiddellijk na de ont ploffing. De opgeworpen watermassa bevindt zich nog in de spring- wolk op foto VB, welke een iets later moment weergeeft, is door de ijlere springwolk heen de zich vormende waterzuil te zien. Deze waterzuil bestaat uit droppels en de hoogte die bereikt wordt, kan men schatten op 20 a 30 meter. Nadat de foto V B werd geno men heeft deze zuil zich nog ongeveer driemaal zoo hoog verheven, terwijl de rook op gelijke hoogte bleef. Deze proeven werden op de Tjitaroem genomen en de knallen, weerkaatst door de begroeide oevers en het wateroppervlak leken veel harder dan bij proeven op het land. De ontstane golf was van geen belang, doch de machtige knal en de plotselinge hooge waterzuil gepaard aan de zwarte rook lijken van veel waarde voor het bereiken van groot moreel effect. Of bv. een sloep in de nabij heid van het springpunt nog iets bijzonders ondervindt, werd niet nagegaan. Verwacht wordt evenwel, dat dit niet het geval zal zijn. Hoewel de in de foto's weergegeven materieele uitwerking slechts wordt verkregen in de onmiddellijke nabijheid van het springpunt, moet de moreele uitwerking op een grooteren afstand daarvan worden verwacht. De bij de ontploffing ontstane felle vlam, de zwarte rookwolk, de opgeworpen en ook weggesmeten aarde, de gasdruk, alsmede de luide knal zullen hun invloed nog op eenige meters doen gevoelen; naar schatting zal, bij de groote lading onzer Offensieve Handgranaat, de invloed van het enkele 555

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 37