worp. De handgranaat heeft, op deze wijze geworpen, meer door slagkracht om door het zachte begroeiïngsbed den harderen bo dem te bereiken, terwijl, door het steiler invallen, de weg, dien zij in dit bed moet afleggen korter wordt, waardoor snelheids verlies zooveel mogelijk wordt voorkomen. Men moet overigens dit gevaar van ong'esprongen schokhand- granaten, hetwelk op het gevechtsterrein zoowel vriend als vijand bedreigt, stellen tegenover de reeds besproken gevaren, die de tijd- handgranaat uitsluitend voor de eigen partij biedt. Wellicht dat in aansluiting op het voorgaande in een volgend artikel de gevoeligheid onzer handgranaat eens zal worden onder het oog gezien. 4. Eenige algemeene beschouwingen en conclusies. a. Hoewel onze Offensieve Handgranaat wel als de machtigste onder haar soortgenooten kan worden beschouwd, moet men zich hoeden voor de opvatting, dat ze ook in een defensief gevecht een topwaarde heeft. Het V.H.I. geeft voor deze opvatting eenigs- zins aanleiding. In punt 18 sub b. staat nl., dat de uitwerpveer moet worden gespannen, zoodra bij de verdediging een handgemeen kan worden verwacht. Punt 24 zegt, dat moet worden geoefend in het werpen van uit een loopgraaf, terwijl punt 25 spreekt van het aan de oefeningen ten grondslag leggen van een eenvoudige tac tische onderstelling, en dat een korte phase uit het aanvallend en verdedigend gevecht moet worden weergegeven. In het tweede lid van dit punt staat, dat van pionieroefeningen dikwijls partij zal kunnen worden getrokken voor oefeningen in het werpen bij den aanval en bij verdediging van versterkte stellingen. Waar de officieele naam van onze handgranaat haar bestemming duidelijk aangeeft, zullen deze toepassingen wel als uitzonderlijk bedoeld zijn, b.v. in noodgedwongen omstandigheden. Ongetwijfeld zal ze daarbij ook waarde hebben en vooral veel meer waarde hebben dan eenige andere offensieve handgranaat, doch een willekeurige goede defensieve handgranaat van andere constructie zal het van haar winnen. Naar het oordeel van schrijver dezes zal het dan ook een eerste zorg moeten zijn evenals in het bui tenland een defensieve handgranaat in te voeren. Of er wellicht omstandigheden bestaan, die een defensieve handgranaat voor ons minder gewenscht doen zijn, kan schrijver niet beoordeelen. Uitdrukkelijk zij er dan ook op gewezen, dat deze uitspraak geba seerd is slechts op technische inzichten. De vraag of een defensieve handgranaat een schok- of een tijdbuis behoort te hebben, kan nog een onderwerp van studie uitmaken. Voor de enkele scherf werking op niet gedekte levende doelen is een tijdbuis zeker goed te gebruiken, daar de dieptewer king der scherven geen preciesen worp vereischt. De gelegen heid tot dekken bij niet onmiddellijk na den aanslag springen 559

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 41