stellen. De bij dezen worp voorkomende ongemakken kunnen wellicht op andere wijze worden bestreden. Het geheel afschaffen dezer alom als precisie-methode geroemde werpwijze acht schrij ver op den duur een te krasse maatregel. Bij den onlangs gehouden cursus in het handgranaatwerpen voor officieren werd als het om een juistheids worp ging, herhaal delijk gevraagd „mag ik den steenworp toepassen een vraag, die zonder commentaar duidelijk spreekt. Misschien zou, als de troep wat meer aan de handgranaat ge wend is, het Hollandsche voorschrift kunnen worden gevolgd, dat in punt 86 zegt„Ter voorkoming van pijn in den arm, ver dient het aanbeveling de oefeningen in den steenworp in den beginne niet te krachtig te doen uitvoeren. Bij voorkeur beoefene men dezen worp aan het einde van de les". 2e. Offensieve handgranaten behooren niet achter den vijand terecht te komen. De plus vallende granaten hebben nl. niet alleen minder moreel effect, doch men kan zelfs een verkeerd effect van hen verwachten. Opgemerkt zij, dat men met schokhandgranaten beter aan deze eisch zal kunnen voldoen dan met tijdhandgranaten, daar van deze laatste er altijd wel zullen zijn, die, hoewel min geworpen, toch plus zullen springen, omdat zij na den aanslag nog konden doorgaan. 3e. Daar bij offensieve handgranaten een slechts plaatselijke uitwerking kan worden aanvaard, moet men bij de opleiding der handgranaatwerpers het zwaartepunt leggen bij het aanleeren van zuivere worpen. Bij tijdhandgranaten zal evenwel het voordeel van den zuiveren worp door verschillende omstandigheden meestal weer verloren gaan. 4e. Om offensieve handgranaten op de juiste wijze te leeren gebruiken zullen veelvuldige oefeningen met scherpe projectielen noodzakelijk zijn. 5e. Hoewel onze offensieve Handgranaat machtiger is dan één harer soortgenooten en dus ook in verdedigingssituaties waarde zal hebben, zal zij hierbij de defensieve handgranaat met haar belangrijk grootere effectieve werking niet kunnen vervangen. d. Tot slot zou schrijver willen wijzen op het z.i. noodzakelijke van het veelvuldig houden van oefeningen met scherpe granaten. Een juist gebruik van de handgranaat leert men slechts in de prac- tijk. Schrijver zelf heeft reeds meer dan duizend scherpe handgra naten geworpen (voor keuring en proeven) en is ook eenige kee- ren opgetreden als leider bij een werpoefening. De ervaringen 561

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 43