3. auf Scharfen gehorsam zu halten. 4' tenfn officifTrs bei Cassation das lamentihren und Niedertrechtige Reden zu Untersagen. 5. zu Schimpfen auf diejenigen, die des feindes Starke bei alien Gelegenheden zu Gros aus Schreien. 6. den feindt ernstlich durch eine gute position aufzuhalten. 7. alsdann nach meiner Manihr zu attaquiren. 8. Solte, davohr Gott sei die Armée geschlagen werden, Sich zu Setzen vohr der feindt eindringen wil oder hinter Francfort Crossen oder bei der Festung Glogau. 9. die geringen officiers So Lacheteten begehen So forth vohrs Knegsrecht zu Setzen. 10. die leichten Trappen durch unszere Huzaren Dragohners etc. in Kespect zu halten. 11. Manszucht und Strengen gehorsam bei der Armée zu erhalten.. 12. Mihr bei Seiner ankunft gleich von allem zu benachrichtigen.. Friderich. (Een merkwaardig stuk, dat stellig niet voldoet aan de strenge eischen welke tegenwoordig aan de bevelstechniek worden gesteld maar dat toch voor de in alles ingewijde generaals van Friedrich alle gegevens bevat, die zij voor het zelfstandig leiden van een groote operatie noodig hebben. Zie: Mendelssohn, blz. 347, Carlyle, VIII, p. 119 e.v.). Overigens was deze geheele zending van Wedell een allerminst gerechtvaardigde handeling des Konings, omdat hij in de eerste plaats over het hoofd zag, dat wat hij zelf kon doen, nog niet voor ieder ander mogelijk was; in de tweede plaats omdat Dohna's troepen, waarmede Wedell moest strijden zoo juist door de Russen tot den terugtocht gedwongen waren; en ten derde omdat hij te veel hooi op de vork nam, nl. achterbleef om Daun te slaan en tegelijkertijd Wedell over de Russen wilde doen zegevieren, wat zelfs bij de overigens misplaatste onderschatting van de waarde der Russen niet wel mogelijk was. (zie Bernhardi I blz 374 e.v.). Zondagavond 22 Juli kwam Wedell bij de 28000 man sterke Pruisische troepenmacht aan, die ongeveer 50 km. W. van Krossen lag; Maandagmorgen verkende hij de Russen, die 53000 man sterk tegenover Kay moesten liggen, maar die hij niet ontdekken kon omdat zij al geruimen tijd in opmarsch waren naar Krossen, en in het zwaar bedekte terrein niet waarneembaar waren; te 11.00 kwamen de Russen in het open terrein, marcheerende naar het Oosten; te 11.30 zette Wedell zijn aanval in tegen de hoofden der marcheerende Russische colonnes, en tegen den avond was zijn troepenmacht verslagen en had hij met veel geluk en vaardigheid 21000 man terug weten te voeren; zoodat Dinsdag 24 Juli Solti- k°ff zegevierend Krossen binnentrok. Aldus de Slag bij Kav van Dictator Wedell! 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 4