bewegen: de voorste bendeleden moeten ongehinderd langs de in hinderdlaag liggende militairen passeeren, totdat zij ongeveer tegenover het einddeel (staart) der hinderlaag zijn gekomen. Dan is het oogenblik aangebroken om deze onschadelijk te maken en ook de overige bendeleden, die zich achter hen bewegen en op dit oogenblik zich ter hoogte van de hinderlaag bevinden. Een bende beweegt zich als regel met eenen en met tusschenruimte tusschen de leden langs een weg of pad op de bovenomschreven wijze wordt door de hinderlaag een zoo groot mogelijk gedeelte der bende bestreken. Men mag de voorste djahats niet laten pas seeren, aangezien zich daarbij het bendehoof d zou kunnen bevinden en het als regel niet zeker is, hoe groot de bende is, die zich in den bewusten nacht zal verplaatsen. Alzoo, allen die zich tegen over de hinderlaag bevinden, moeten onschadelijk worden gemaakt. Het zooeven genoemde oogenblik, waarop de voorste bende leden tegenover den staart der hinderlaag zijn gekomen, wordt door het ter plaatse aanwezige kaderlid (patrouillecommandant of ander kaderlid) aangegeven, hetzij middels het ontsteken van de lampoe center, hetzij middels een schot. Daarop schieten alle militairen, die een djahat ongeveer tegenover zich hebben, waar bij in de practijk 2 a 3 karabijnen op één djahat zullen zijn gericht. De lampoe center kan hierbij worden gebruikt om de verzetslie den een kort moment te verblinden en de doelen te belichten onmisbaar is zij echter niet, omdat, gewend aan de duisternis, de in hinderlaag liggende militairen de silhouetten van nabij pas- seerende lieden goed kunnen waarnemen. Bij gemis van de lam poe center dient het schot om aan te geven dat de hinderlaag kan werken. Zooals te voren gezegd, wordt, als de vijand tracht te ontkomen, geen vervolging met de klewang ingezet, doch met vuur getracht hem nog zooveel mogelijk verliezen toe te brengen de lampoe center zou hierbij van veel nut kunnen zijn. Ook om verwonding door eigen vuur of klewang te voorkomen, is het noodig, dat de in hinderlaag zijnde militairen tijdens het gevecht bij donker op hun plaatsen blijven. Na het gevecht zouden lampoe center en obor goede diensten kunnen bewjjzen, om gesneuvelde djahats te identificeeren of naar eventueel verderop gesneuvelde djahats te zoeken, doch zulks kan zonder bezwaar ook bij het aanbreken van den dag geschieden. H. ad Ieder blijve op zijn plaats. Het is inderdaad onbegrijpelijk, dat de dardanel van den pa trouillecommandant, voordat aanraking met de bende werd ver kregen, naar het linkergelid is overgegaan, aangezien zijn plaats juist daar had moeten zijn, waar hij den patrouillecommandant het best had kunnen beschermen. 568

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 50