n.l. die van de Atjeh-officieren opvattingen vrijwel weer geeft. C. Naar aanleiding van hetgeen onder het onder III bedoelde Hoofdstuk van af de 6e regel van beneden op blz. 302 vermeld staat, wordt het volgende opgemerkt. Dat door Kapitein Haga het commando „pasang" werd gegeven, is m.i. reeds een bewijs, dat hij de aanwezigheid van verzetslieden langs den weg onwaarschijnlijk achtte, gezien hun zorgeloosheid door een strootje te rooken. Indien hij stellig vermoeden had gehad, dat op zulk een korten afstand djahats zaten, dan zou hij. geen comma.ndo hebben gegeven, doch op fluisterenden toon het vuren hebben voorbereid, d.w.z. degenen aangewezen, die moesten vuren, zoodra hij zijn center zou laten schijnen. Het doen van het commando pasang moet als een reactie wor den beschouwd op het tegen de verwachting in waarnemen van een troep gewapende Atjehers. Hoostwaarschijnlijk zou Kapitein Haga zoo hij hun aanwezig heid vermoed had ook de brigade hebben laten opmarcheeren om zooveel mogelijk karabijnen aan het vuren te kunnen laten deelnemen. Indien dus een bende djahats 's nachts door ons overvallen zal worden en zulks met vuur moet geschieden, is er alle tijd om dit vuur voor te bereidende militairen, die er aan moeten deelnemen, worden aangewezen, terwijl het vuren aanvangt, zoo dra het object door de lampoe center is belicht. Commando's zijn dan overbodig en kunnen aanleiding tot verwarring geven. Wordt daarentegen onze troep 's nachts plotseling door de dja hats aangevallen, dan is het vuren van te voren niet voorbereid en verdient het aanbeveling om zoo de troep alleen van één bepaalde zijde wordt aangevallen in het commando om te vuren op te nemen, welke militairen zulks moeten doen geschiedt de aanval van meer dan één zijde, dan is zulks onmogelijk en zal alleen het commando „pasang" moeten worden gegeven onder bijvoeging van: let op je eigen makkers. IV. ad het gebruik van de lampoe center. De lampoe center, die thans tot de patrouille-uitrusting' be hoort, biedt het groote voordeel, dat men het object, dat men bij nacht wil bevuren, plotseling kan beschijnen, waardoor groo- tere trefkans ontstaat. Indien alleen het kader met de lampoe center schijnt, moet dit voor nachtelijke actie's voldoende worden geachtde overige karabijnen moeten zooveel mogelijk aan het vuren deelnemen. Het houden van de lampoe center in de rechterhand, die ook nog de klewang moet dragen, is foutde center behoort aan den karabijnloop te worden gebonden, hetgeen op eenvoudige wijze kan plaats hebben. 572

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 54