bewezen stelling, nl. dat lichtstralen, die alle loodrecht op eenzelfde oppervlak staan, deze eigenschap na een willekeurig aantal terug kaatsingen en brekingen behouden. Hiermee wordt als 't ware de eerste periode in het leven van dezen merkwaardigen mensch afgesloten. „La vie de Dupin peut être divisée en trois étapes d'abord il étudie la Science pour elle-même, puis il en recherche les appli cations, enfin ne considérant la Science que pour le bien qu'elle peut faire, il instruit les classes laborieuses et consacre alors sa vie au progrès de la Science et de l'humanité." Dupin sticht op Corfoe „1'Académie ionienne" en bevordert er de oprichting van publieke leergangen, waar gratis onderricht ge geven wordt en waar hij zelf mechanica en physica doceert. Bij terugkeer in het vaderland is het aan zijn initiatief te danken, dat te Toulon een museum en een bibliotheek voor de marine gesticht worden. Achtereenvolgens publiceert hij dan de volgende werken: „Développements de Geometrie" (1813), „Architecture navale aux XVIIIe et XlXe siècles" (1814) en „Applications^ de Géometrie et de Mécanique a la marine et aux ponts et chaussées." Van deze werken wordt getuigd „II donne a la Marine une théorie nouvelle de la stabilité des corps flottants, fondée sur les principes de la courbure des surfaces et la considération de l'indicatrice; cette théorie est restée la base de la géométrie du navire." Achtereenvolgens wordt Dupin „professeur de mécanique au Conservatoire des arts et métiers" (1819), „Membre de l'amirauté" (1831)Minister van Marine (1833)„Directeur des Constructions Navales" (1838) en „Inspecteur général du génie maritime" (1843). Intusschen nemen het maatschappelijke werk en de politiek- economische studies hem steeds meer in beslag met het gevolg, dat hij in 1832 tot lid van de „Académie des sciences morales et politiques" wordt gekozen, terwijl hij reeds sedert 1818 het lid maatschap van de „Académie des Sciences" bekleedde. Op econo misch terrein verschenen van zijn hand „Voyages en Grande- Bretagne de 1816 a 1819", „Trois forces productives et commer- ciales de la France", „Constitution, histoire et avenir des caisses d'épargne", terwijl hij zijn voornaamste werk op dit gebied „Forces productives des nations de 1800 a 1851" bij zijn dood in 1873 bijna voltooid had. Wij besluiten dit korte overzicht van Dupins interessante loop baan met een karakteristiek van zijn arbeid op sociaal gebied „Parmi les hommes qui, au cours de ce siècle, ont le plus effica- cement travaillé a l'amélioration du sort des ouvriers, un ingenieur de la Marine, Ch. Dupin, occupe une des premières places. Le développement et l'organisation des écoles, la diffusion de 1 ensei- gnement professionnel, l'accroissement des bibliothèques, la multi- 574

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 56