not, Brianchon en enkele andere wiskundigen uit de 17e en 18e eeuw als voorloopers. Het eerste deel van den „Traité" verschijnt in 1822 en vindt in gezaghebbende mathematische kringen niet die waardeering, waar op het volgens moderne opvattingen recht had. Alleen Dupin laat er zich in zeer vleiende bewoordingen over uit. Men is uitsluitend georiënteerd op het terrein der analyse, waarop Cauchy in dien tijd buitengewone prestaties levert, om dezen synthetischen arbeid dadelijk op de juiste waarde te kunnen schatten. Over den „Traité zeide de Groningsche hoogleerlaar P. H. Schoute destijds: 2) „Vooreerst heeft Poncelet en hierover moest hij een kwaad willigen aanval van Cauchy verduren de wet der continuïteit, zoo men al niet zeggen mag wiskundig bewezen, dan toch breed voerig beredeneerd en o.a. aangetoond, dat ook bij twee kegel sneden, wier 4 snijpunten onbestaanbaar zijn, twee bestaanbare lijnen zijn aan te wijzen, die de krommen in dezelfde onbestaan bare punten snijdendeze lijnen noemde hij „sécantes idéales communes". Het continuiteïtsprincipe voert Poncelet ook tot de projectieve definitie van den cirkel en tot de toekenning van één oneindig ver punt aan iedere rechte lijn. In gelijken geest als Schoute uit zich de bekende mathema ticus en wiskunde-paedagoog Felix Klein: 3) „Fragen wir uns nun, welche Begründung Poncelet diesen unerhört kühnen Gedankenkonstruktionen gibt, so müssen wir zu unserem Erstaunen feststellen, dasz eine solche überhaupt nicht vorhanden ist. Für das Prinzip der Kontinuitat, das Poncelet in- tuitiv klar war, fehlt jeder Beweisansatzaber auch zu einer etwaigen Definition des imaginaren Punktes wird nicht einmal ein Versuch gemacht". "Was endlich das Prinzip der Kontinuitat selbst an- betrifft, so ist auch dieses mit den Mitteln der modernen Funk- tionentheorie nicht schwer zu begründen. Ein jeder geometrischer Satz ist analytisch auszudrücken (wenn wir Geometrie so um- grenzen, wie es damals üblich war) durch die Nullsetzung einer algebraischen oder auch nur analijtischen Funktion f (a, b, c der darin in Beziehung gesetzten Stücke a, b, c der Figur. Das Prinzip der Kontinuitat spricht dann nichts an- deres aus, als dasz eine analytische Funktion, die langs eines noch so kleinen Stückes ihres Bereiches verschwindet, überhaupt gleich Null ist". 576 l) Zie Hk. de Vries: „Leerboek der projectieve meetkunde". -) „De kegelsneden in de projectivische meetkunde" 1881). 3) „Vorlesungen über die Entwicklung der Mathematik im 19. Jahr- hundert" I bl. 81/82.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 58