In den „Traité heeft Poncelet voorts een ruim gebruik ge maakt van het dualiteitsbeginsel van Gergonne (1771 1859), dat later in de bekwame handen van Julius Plücker (18011868) ook in de analytische meetkunde een uitermate vruchtbaar hulp middel bleek te zijn. Dit beginsel leidt Poncelet tot zijn theorie der wederkeerige poolfiguren, d.i. een transformatie van figuren, waarbij iedere figuur in het platte vlak wordt omgezet in een andere, die omhuld wordt door het lijnenstelsel, dat men verkrijgt, wanneer men de poollijnen van de punten der eerste figuur t.o.v.' een kegelsnede bepaalt. Aan ieder punt der ruimte wordt door deze transformatie een plat vlak toegevoegd. De minder gunstige ontvangst van den „Traité" is oorzaak, dat Poncelet, die zeer eerzuchtig is, meer aandacht gaat wijden aan de techniek, waarvoor hij ook steeds veel aanleg had getoond. Tot één van zijn technische uitvindingen komt Poncelet, bij het zien een watermolen met een rad met gebroken schoepen (Ti aité II blz. 395)Hij komt op het idee de vlakke schoepen door gebogen te vervangen. a voulu ainsi, en conservant a ce genre de roues ses propriétes, faire disparaitre les pertes de forces vives dans le choc de 1' eau contre les palettes. „Poui obtenir ce resultat, Poncelet eut 1' idee de courber les aubes, de régler la vitesse de la roue et de diriger la lame d' eau de facon que le liquide arrivat sur l'aube sans choc et sortit preque sans vitesse. „Cette idéé de Poncelet date de 1823, alors qu'il était capitaine du génie a Metz". In 1824 ontvangt Poncelet voor deze uitvinding „le prix de Mécanique (prix Montyon)". Toch is het met een zekeren tegenzin, dat hij in 1825 gevolg geeft aan het verzoek van de inspecteurs der artillerie en genie om aan de „Ecole d Application te IVIetz een cursus over werk tuigen te creëeren, „que la récente introduction de 1' industrie anglaise en France y faisait vivement désirer". Zijn wiskundige onderzoekingen moesten als gevolg daarvan jarenlang blijven liggen. Reeds in 1827 wordt een in 1826 gelithografeerd deel van zijn „Cours de mécanique, appliquée aux machines" in een rapport aan de „Academie des Sciences" door Dupin geprezen. Deson danks is het werk pas na den dood van den schrijver in de bewer king van Kretz in twee deelen in druk verschenen (1874 en 1876) 577 b „Notice historique sur les roues hydrauliques a aubes courbes" van de j ™-Van Generaal Didion in deel II van Poncelets nog te bespreken „Cours de Mecamque (blz. 322—329).

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 59