Polytechnique" (Tome VI pag. 297—311) als leerling dier in richting een belangrijke verhandeling, getiteld „Mémoire sul les surfaces courbes du second degré". „Wil men de verhandeling van Brianchon in het kort karakteri- seeren, dan kan men zeggen, dat daarin in weinige pagina's de hoofdlijnen getrokken worden van de leer der polen en pool- lijnen van kegelsneden, polen en poolvlakken bij kwadratische oppervlakken, en van de „Théorie des polaires réciproques", alte- maal onderwerpen, die in 1822 in den „Traité des propriétés projectives des figures" van Poncelet in alle uitvoerigheid ter sprake zouden komen en waardoor Brianchon zich dus documen teert als een voorlooper van Poncelet". x) Brianchon gebruikt de woorden pool, poollijn en poolvlak nog nietdeze zijn eenige jaren later door Servois en Gergonne in gevoerd. 2) Brianchon leidt de theorie der polariteit af uit die der perspectieve driehoeken en polariseert dan de stelling van Pascal om de naar hem genoemde stelling van den om een kegelsnede beschreven zeshoek te vinden. Brianchon verlaat als luitenant der artillerie de school en wordt ingedeeld bij de in Spanje en Portugal opereerende troepen. In 1810 verschijnt in hetzelfde „Journal" een tweede artikel van Brianchon onder den titel „Solution de plusieurs problèmes de géométrie". Hierin ontwikkelt hij wederom de polarentheorie, nu echter met behulp van de voortbrenging eener kegelsnede door middel van polen. Over de beide verhandelingen van 1806 en 1810 merkt De Vries nog op 3) „Brianchon heeft meer en belangrijker werk verricht dan het toepassen van de theorie der polen en poollijnen op de stelling van Pascalhij heeft het pad voor den schrijver van den „Traité" in belangrijke mate geëffend. Dezen laatste zelf treft trouwens hoegenaamd geen blaam door den geheelen „Traité" heen heeft hij niet nagelaten Brianchon en anderen de eer te geven, die hun toekomt". Over de verhandeling van 1806 zegt Poncelet bv. in het eerste deel van den „Traité" (pag. XXIII) „je me fais un plaisir et un devoir de reconnoitre que je dois l'idée première de mon travail a la lecture de eet écrit". In 1817 schrijft Brianchon, wederom in het „Journal de l'Ecole Polytechnique", een artikel, dat getiteld is: „Mémoire sur lignes du second ordre". Hij wordt in 1818 docent aan „l'Ecole d'artillerie de la Garde royale" en verlaat als „commandant d'artillerie" in 1823 het leger. l) De Vries: „Historische Studiën" I blz. 30. loc. cit. blz. 3132. 3) loc. cit. blz. 39. 5 79

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 61