Van zijn hand zijn nog verschenen „Application de la théorie des transversales" en „Essai chimique sur les réactions foudroyan- tes" (1815). Prof. Dr. Hk. de Vries heeft in zijn „Historische Studiën" weer eens op de belangrijkheid van Brianchon als één der grond leggers der projectieve meetkunde het volle licht laten vallen. Dat dit niet overbodig was, moge bv. hieruit blijken, dat in het „Livre du Centenaire" van de Ecole Polytechnique aan Brianchons we tenschappelijk werk geen afzonderlijke bespreking is gewijd. Antoine César Becquerel (17881878). Antoine Becquerel, vader van Edmond en grootvader van Henri (den bekenden physicus)komt in 1806 op de Ecole Polytechnique en verlaat deze inrichting in 1809 als luitenant der genie. Hij wordt dadelijk naar Spanje gedirigeerd, waar hij zich bij vijf belegeringen zeer onderscheiden heeft, wat moge blijken uit zijn benoeming tot kapitein en „chevalier de la Légion d'honneur" in 1812. In hetzelfde jaar volgt zijn benoeming tot „sous-chef d'études" aan de Ecole Polytechnique. In 1814 verlaat hij de school weer om Langres, Troyes en Compiègne in staat van verdediging te brengen. In 1815 moet hij wegens gezondheidsredenen ontslag uit den dienst nemen, wat hem wordt verleend onder toekenning van den rang van „chef de bataillon". Daarna begint zijn eigenlijke wetenschappelijke carrière. In 1823 stelt hij de wetten van de thermo-electrische verschijnselen op, die hem leiden „a la conception de l'unité d'origine de la chaleur, de la lumière, de l'électricité, et de la transformation de ces agents physiques l'un dans l'autre, verités actuellement si banales, qu'il semble qu'on les a toujours connues et qu'on oublie le nom de celui qui sut les découvrir." In 1825 ontwerpt Bequerel de differentiaalgalvanometer, terwijl hij in 1829 een standvastig element construeert (met twee vloei stoffen), 7 jaar voor Daniëll. In hetzelfde jaar wordt hij lid van de „Académie des Sciences". In 1867 ontdekt Becquerel nog de elec- tro-capillaire verschijnselen. Pierre Germinal Dandelin (17941847). Dandelin wordt in 1794 te Bourget bij Parijs geboren. Zijn vader is een Franschman, zijn moeder een Belgische. Hij wordt in 1813 toegelaten tot de Ecole Polytechnique, maar besluit na Waterloo naar België te gaan, waar al zijn naaste familieleden wonen. „Naturalisé en 1817, il devenait sous-lieutenant du Génie dans l'armée des Pays-Bas et se voyait assigner un poste a Namur, oü 580 b Ook Chasles heeft dit in zijn groote werk „Apercu Historique sur l'ori- gine et le développement des méthodes en géométrie" gedaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 62