niet onder aangename omstandigheden. De wisseling van regiem had nl. tot gevolg, dat de naam Carnot een compromitteerenden klank had gekregen en de jonge officier gedoemd was een vrij geïsoleerd bestaan te leiden. (Zijn vader werd, zooals wij zagen, als „régicide" verbannen). Gelukkig vond hij in de wetenschap, de literatuur en de muziek compensatie voor de desillusies, welke zijn deel werden. Als resultaat zijner wetenschappelijke overpeinzingen publiceert hij in 1824 zijn „Réflexions sur la puissance motrice du feu" en legt daarin met het naar hem genoemde kringproces de grondsla gen voor een nieuwen tak van de physica, de thermodynamica. Hij ontwikkelt in deze verhandeling wat men tegenwoordig noemt de tweede hoofdwet der thermodynamica. In 1828 verlaat hij als kapitein het leger, dat hij van 1819 tot 1828 als officier van den generalen staf gediend had. Vier jaren daarna valt hij als slachtoffer der cholera. Uit zijn „Réflexions", maar vooral uit zijn in 1878 gepubliceerde nagelaten papieren blijkt duidelijk, dat Carnot ook in het bezit was van de wet van het behoud der energie (eerste hoofdwet der thermodynamica), waarover zijn vader, zooals wij gezien hebben, ook reeds zijn gedachten had laten gaan. (Deze wet werd in 1842 door Robert Mayer het eerst wereldkundig gemaakt.) Carnot merkt daaromtrent op: „La chaleur n'est autre chose que la puissance motrice, ou plutót que le mouvement qui a changé de forme: c'est un mouve ment dans les particules des corps. Partout oü il y a destruction de puissance motrice, il y a, en même temps, production de chaleur en quantité précisément proportionnelle a la quantité de puissance motrice détruite. Réciproquement, partout oü il y a destruction de chaleur, il y a production de puissance motrice. „On peut done poser en thèse générale, que la puissance motrice est en quantité invariable dans la nature, qu'elle n'est jamais, a proprement parler, ni produite, ni détruite. A la vérité, elle change de forme, c'est-a-dire qu' elle produit tantót un genre de mouve ment, tantót un autre, mais elle n'est jamais anéantie. „D'après quelques idéés que je me suis formées sur la théorie de la chaleur, la production d'une unité de puissance motrice néces- site la destruction de 2,70 unités de chaleur, chaque unité de puis sance motrice ou dynamie représentant le poids de 1 m3. d'eau élevé a 1 m. de hauteur." Hieruit blijkt, dat Carnot het mechanisch warmte-aequivalent op 370 kgm. heeft gesteld, d.i. iets dichter bij de juiste waarde dan Robert Mayers opgave. (365 kgm.). (Slot volgt). 582

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 64