verrast worden, en deze manoeuvres zullen het juistheidsvuur zeer bemoeilijken. Om een redelijke kans te hebben het doel te tref fen moet het vuur op korte afstand afgegeven worden; het kanon zal dus waarschijnlijk geen enkel voordeel bieden. Bovendien, het voordeel berust, bij dezelfde geoefendheid en dezelfde vliegeigen- schappen, bij het lichtste vliegtuig; welnu, de mitrailleur zal een geringer gewicht mogelijk maken. Bij gelijke gewichten zou een eenzits jager 4 klein-kaliber- mitrailleurs (8 mm.) kunnen meenemen, die een 8 maal grootere vuurdichtheid kunnen geven dan het kanon en met een veel grooter aantal projectielen. Ook zou men het gebruik van twee zware mitrailleurs van 12 a 13 mm. onder de oogen kunnen zien, met explosieve- en brandmunitie. Deze laatste wapens zullen de vuuropening waarschijnlijk mogelijk maken op 200 m. In het algemeen dus, bij opdrachten ter bescherming van eigen vliegtuigen en opdrachten ter bewaking van het gevechtsveld, schijnt de eenzits jager met mitrailleurs behouden te moeten blijven op voorwaarde dat de bestaande bewapening uitgebreid wordt. Evenwel zal tegen lange-afstand-verkenners (vliegtuigen van 3 a 4 ton) het kanon het misschien winnen. Ter bestrijding van vliegtuigen van de derde soort is het niet onmogelijk, dat het kanon van 20 mm. betere resultaten zal geven dan de mitrailleurs. We hebben slechts te bedenken, dat deze vliegtuigen 2 a 3 maal zoo groot zijn als de andere vliegtuigen en dat zij niet manoeuvreeren, maar in verband blijven, om in te zien dat de vuurdichtheid verminderd kan worden, waarbij het voor deel verkregen wordt van een grootere uitwerking van het enkele schot. Met het kanon zal het bovendien mogelijk zijn werkzaam vuur af te geven op een grooteren afstand dan met mitrailleurs mogelijk is; dit is van zeer groot voordeel, om het risico voor den aanvaller, hetwelk veroorzaakt wordt door de belangrijke vuur- concentraties, die deze vliegtuigen in gesloten verband kunnen af gegeven, kleiner te maken. Deze werkzame vuurafstand zal afhan gen van het oppervlak van de aan te vallen vliegtuigen. Slechts de practijk zal ons in staat stellen nauwkeurig de voor- deelen van elk dezer drie soorten wapens voor de verschillende gevallen vast te stellen. Maar het schijnt dat het kanon de mitrail leur slechts in enkele bepaalde gevallen zal kunnen vervangen. Aan het slot van hoofdstuk C hebben we gezien dat er in de toekomst wellicht nog een ander soort wapen mogelijk is. Cdr. de Se ver sky breekt daar een lans voor het gebruik van bommen met aanvangssnelheid. Hij komt daartoe door een beschouwing van de kansen van den jager tegen een modernen bommenwerper, waarbij hij de strijd tusschen slagschepen en torpedojagers met die tusschen bommenwerpers en jachtvliegtuigen vergelijkt. De torpedojagers begeven zich niet in een duel met de zware artillerie schepen doch verschieten één projectiel (de torpedo) van zoodanige 584

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 66