afmetingen, dat één treffer voldoende is om het doel buiten ge vecht te stellen, om daarna zich weer zoo snel mogelijk buiten het vuurbereik van hun tegenstander te begeven. De jachtvlieg tuigen moeten trachten tot eenzelfde aanvalstactiek te komen, waarvoor het noodig is, dat zij beschikken over munitie van een grooter kaliber dan tot nu toe ooit vanuit vliegtuigen werd ge bruikt. De meest voor de hand liggende oplossing is het gebruik van bommen, welke, hetzij in duikvlucht, hetzij in horizontale vlucht op de bommenwerpers worden afgeworpen. Hier zijn echter groote nadeelen aan verbonden. Bij den aanval in duikvlucht is er slechts een betrekkelijk kleine sector boven het bomvliegtuig, waarin deze aanval mogelijk is. De weg van den duikjager zal geen geheim zijn voor den bom menwerper. Voor den aanval in horizontale vlucht zijn de omstandigheden nog ongunstiger. Er is slechts één punt in de lucht van waaruit de bom afgeworpen kan worden, en dit punt zal aan den bommen werper nog beter bekend zijn dan aan het jachtvliegtuig. Bij beide soorten aanvallen zal de aanvaller geconcentreerd vuur ontvangen uit verscheidene mitrailleurs (kanonnen)Hij kan zich hieraan slechts onttrekken door veel hooger te vliegen; maar daardoor vermindert zijn trefkans in ontoelaatbare mate. Volgens Cdr. de Seversky is daarom het gebruik van gewone bommen door jagers buiten kwestie. Hun gebruik ontneemt den jager zijn karakteristieke eigenschappen, manoeuvreervaardigheid en het element van verrassing. Maar als de jager groote projectielen moet gebruiken, op welke wijze is dit dan mogelijk Hoe kan de jachtvliegdienst zijn tac tische onafhankelijkheid terugkrijgen Daar het gewicht van groot-kaliber-wapens en de daarbij behoorende terugstoot ontoe laatbaar zijn, is het antwoord op deze vraag door het gebruik van bommen met aanvangssnelheid. We hebben gezien hoe Cdr. de S. dit probleem denkt op te lossen. Met een dergelijke bewa pening zou de jager een salvo kunnen afgeven, gelijkwaardig aan dat van een luchtkruiser en daarbij zoowel van de manoeuvre als van de verrassing gebruik kunnen maken, waardoor hij dus zijn tactische onafhankelijkheid teruggekregen zou hebben. Ook de Lieutenant de Vaisseau P. Barjot geeft in de Revue de l'Armée de l'Air van Juni 1934 eenige methodes aan om den jager een betere kans te geven tegenover de meerzitter. Na een bespreking van de verschillende soorten explosieve en brandmunitie merkt Lt. Barjot tenslotte onder het hoofd „L'age du multiplace" het volgende op. Bij het vergrooten van zijn tonnage heeft het na-oorlogsvlieg tuig zijn bewapening van vóór den oorlog behouden. Deze is slechts ontwikkeld door vergrooting van het aantal wapens. Pas 585

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 67