2. Tweezits jachtvliegtuigen. De techniek is momenteel in staat tweezits jachtvliegtuigen te construeeren, waarvan de prestaties slechts zeer weinig lager zijn dan die van de eenzits jagers, op voorwaarde echter dat het extra gewicht van den mitrailleur en zijn munitie zoo klein mogelijk is (150 a 200 kg. maximum) Deze voorwaarde laat dus geen keus voor het wapen, dat op de beweegbare achteraffuit gemonteerd wordt; dit wapen zal de lichte mitrailleur moeten zijn (ten rechte twee gekoppelde lichte mitrail leurs, de dubbelmitrailleur)Een bewapening van grooter ver mogen zal de snelheid en vooral de maniabiliteit van het vliegtuig verminderen zonder een enkel voordeel, want dit vliegtuig is speciaal bestemd voor den aanval met de voormitrailleurs, het gebruik van de achtermitrailleurs is slechts uitzondering. De ach termitrailleur kan intusschen diensten bewijzen voor bepaalde offensieve opdrachten, n.l. het desorganiseeren van een verband zware bommenwerpers; maar dit gebruik kan moeilijk een vermin dering van de prestaties van het vliegtuig goed maken, welke het gevolg van een zwaardere bewapening zou zijn. De achtermitrailleur zal afdoende tegen den wind afgeschermd moeten zijn wegens de door deze vliegtuigen bereikte groote snelheden; bovendien zal de verbinding tusschen den schutter en zijn wapen zoodanig moeten zijn, dat hij nog behoorlijk kan schie ten ondanks de buitengewoon snelle en plotselinge bewegingen van het vliegtuig in het gevecht. De Duitschers hadden op hun uit geleverde tweezits jagers Junkers K 47 reeds een soort uitgebalan ceerde zitplaats op pivot geconstrueerd waarop het wapen weer op een pivot gemonteerd was. De stugheid en de massa van een derge lijke affuit moet een goed gericht vuur met groote aanvangssnel- heid toelaten. 3e. Meerzits gevechtsvliegtuigen. Deze vliegtuigen zullen zoowel offensieve als defensieve op drachten kunnen ontvangen. Zij zullen een grootere snelheid moeten hebben dan de te bestrijden of te begeleiden vliegtuigen (minstens 40 km. p.u. meer). Het gewicht, dat deze meerzits gevechtsvliegtuigen moeten hebben om hun een maximum nuttig effect te geven is nog niet precies vastgesteld. Zij kunnen niet anders dan zwaar zijn, want voor offensieve opdrachten moeten zij dezelfde actieradius hebben als de te begeleiden bommenwerpers en bij defensieve opdrachten moeten zij gedurende langen tijd in de nabijheid van de te be schermen kwetsbare punten kunnen blijven, of wel andere kwets bare punten, welke aangevallen worden, en de vijandelijke aan vallende escadrilles, snel kunnen bereiken. 587

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 69