Waar men bovendien in staat moet kunnen zijn om deze vlieg tuigen van een talrijke bewapening van groot vermogen te voor zien (verscheidene kanonnen en mitrailleurs) zonder welke zij geen reden van bestaan zouden hebben, zal een groot gewicht niet te vermijden zijn. Deze bewapening moet zoodanig zijn opgesteld, dat het geheele luchtruim rondom het vliegtuig gemakkelijk en afdoende onder vuur genomen kan worden. Deze zware en weinig maniabele vliegtuigen zullen gebruikt worden óf in groepen óf door de te begeleiden bommenwerpers te omringen, zoodanig, dat belangrijke vuurconcentraties mogelijk zijn. Onder deze voorwaarden zal geen enkel gebruik van vaste mitrailleurs (kanonnen) te voorzien zijn; alle wapens zullen op beweegbare affuit worden gemonteerd. Offensieve opdrachten. Deze vliegtuigen zullen zich moeten verdedigen tegen een- en tweezits jachtvliegtuigen met mitrailleurs en waarschijnlijk met kanonnen bewapend, en tegen meerzits gevechtsvliegtuigen van dezelfde soort. De gebruikte be wapening moet een afdoende verdediging tegen deze twee soorten vliegtuigen mogelijk maken. Tegen jachtvliegtuigen zal de grootst mogelijke vuur dichtheid noodzakelijk zijn. Waar de nadering bij den aanval van deze vlieg tuigen zeer snel is en hun actieradius zeer gering, zullen de ge legenheden om te vuren zeer kort zijn en de richtcorrecties zeer moeilijk aan te brengen1), zoodat aan de onnauwkeurigheid van het vuur niet te ontkomen zal zijn. Secties van twee of drie zware mitrailleurs (van 12 of 13 mm.) schijnen meer uitwerking te be loven dan kanonnen. Echter kan in bepaalde richtingen het kanon interessante resultaten geven. Tegen de meerzits gevechtsvliegtuigen daarentegen schijnen de kanonnen betere resultaten te beloven dan de mitrailleurs om de redenen die hiervoor genoemd zijn bij het gevecht van jagers tegen zware vliegtuigen. Maar men zal altijd eenige voorwaarden in het oog moeten houdende affuiten zullen zeer stug moeten zijnde beweegbaarheid van de wapens zal goed uitgedacht moe ten zijn om het in de richting brengen en de richtingsverande- ringen snel en gemakkelijk te kunnen uitvoerenhet gebruik van het z.g. drieassige kanon (opgehangen in een ring van cardanus) zal vermoedelijk noodzakelijk zijn; de richtmiddelen moeten een voudig en uiterst nauwkeurig zijn, twee tegenstrijdige eischen; tenslotte moet de bescherming tegen den wind verzekerd zijn ondanks de groote afmetingen van deze wapens, zonder dat hier door de juiste vorm van het vliegtuig en daardoor de snelheid te veel verminderd wordt. b Behalve in enkele bepaalde gevallen. 588

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 70