Indien deze voorwaarden vervuld zijn, zal een juistheidsvuur op vrij groote afstanden mogelijk zijn, 300 a 400 m., en misschien nog verder indien het aanvallende gevechtsvliegtuig m dezelfde koers vliegt als het aangevallen vliegtuig. Het voordeel zal aan die zijde zijn, waar de bewapening de kleinste spreiding op de grootere schootsafstanden heeft. Een dergelijk gevecht zou men kunnen vergelijken met een artillerieduel. Het kanon van 20 mm. schijnt op het oogenblik het meest ge schikt voor de gewichten welke momenteel voor deze soorten vliegtuigen in gebruik zijn (15 a 25 ton). Het kaliber zal vanzelf sprekend toenemen met het gewicht van de vliegtuigen. Voor offensieve opdrachten zullen dus de meerpersoons gevechts vliegtuigen zoowel met kanonnen als met secties mitrailleuis uit gerust moeten zijn. De vuurconcentraties met deze wapens afgege ven zullen van veel waarde zijn tegen jachtvliegtuigen. De opstel ling van de wapens moet gekozen worden in verband met de moge lijke aanvalsrichtingen van jacht- en gevechtsvliegtuigen verdei zal de plaatsing van de vliegtuigen in de formatie vastgesteld moeten worden in verband met de opstellingen van deze twee soorten wapens. In principe zullen de secties mitrailleurs het geheele luchtruim rondom het vliegtuig met een voldoende vuur dicht heid moeten kunnen bestrijken, omdat de jachtvliegtuigen uit al e richtingen kunnen aanvallende kanonnen zullen slechts op twee of drie punten opgesteld behoeven te worden welke door de practijk van het gevecht met meerzitters zullen moeten worden vastgesteld. Defensieve opdrachten. Bij deze soort opdrachten hebben de gevechtsvliegtuigen slechts één doel: het desorgani- seeren van de formaties vijandelijke bommenwerpers, welke al dan niet begeleid worden door meerpersoons gevechtsvliegtuigen. Hun snelheid zal hen in staat stellen om zóódanig tegen de bom menwerpers te manoeuvreeren, dat zij zich in de voor het gebruik van hun bewapening gunstigste positie kunnen plaatsen. Deze gevechten zullen plaats hebben op de grootste afstanden welke de gebruikte bewapening nog toelaat. Slechts het kanon zal hen in staat stellen dezen afstand voldoende groot te maken. Het kanon is dus het wapen voor defensieve opdrachten. 4e. Bommenwerpers. Deze vliegtuigen moeten zich kunnen verdedigen tegen jacht vliegtuigen en tegen meerpersoons gevechtsvliegtuigen. Zij zullen dus een bewapening moeten hebben, overeenkomstig die van de meerpersoonsgevechtsvliegtuigen maar het gewicht dat voor de bewapening toegestaan kan worden zal veel geringer zijn. Dus zal een compromis gevonden moeten worden tusschen het ge- 589

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 71