wicht aan bewapening en het gewicht aan bommen dit compromis zal niet anders verwezenlijkt kunnen worden dan door uit te gaan van een bepaalde minimum tonnage. Deze tonnage zal zonder twijfel vrij hoog zijn, daar men de beschikking moet hebben over een bewapening, die een voldoende verdediging geeft zoowel tegen jachtvliegtuigen als tegen meerpersoons gevechtsvliegtuigen, het geen het meenemen van een kanon en verscheidene dubbelmi- trailleurs noodzakelijk maakt. 5. Verkenningsvliegtuigen. Deze vliegtuigen, welke momenteel nog grootendeels tweezitters zijn, zullen binnen zeer korten tijd drie- of meerzitters worden, om in hun eigen verdediging te kunnen voorzien zonder bescher ming van andere vliegtuigen. Zij zullen van middelbaar gewicht zijn (maximum 5 ton) en tengevolge daarvan vrij maniabelzij zullen zich dus verdedigen door de manoeuvre èn door vuur. Als zij voor bomopdrachten gebruikt worden, zullen zij een groot deel van hun maniabiliteit verliezen deze opdrachten zullen binnen een beperkt gebied uitgevoerd worden, waarin zij waarschijnlijk slechts jachtvliegtuigen zullen ontmoeten hun vliegen in formatie zal hen dan in staat stellen, om met een voldoende vuurdichtheid te schieten, wat hun verdediging heel wat krachtiger zal maken dan wanneer zij alleen vliegen. De te gebruiken wapens zullen dus een groote vuurdicntheid moeten toelaten men zal lichte of zware mitrailleurs gebruiken in verband met het gewicht van deze vliegtuigen. De zware mi trailleur zal zonder twijfel de mitrailleur van 12 a 13 mm. zijn, die grootere aanvangssnelheden en vuursnelheden toelaat dan het kanon, zonder een buitengewoon hoog gewicht aan wapens, af fuiten en munitie en waarvan de opstelling aan boord niet te groote moeilijkheden zal opleveren. De opstelling van deze wapens moet zoo gekozen worden dat het geheele luchtruim rondom het vliegtuig bestreken kan wor den de mitrailleurposten onder de romp moeten gemakkelijk toegankelijk zijn en de wapens moeten er zóó in opgesteld worden, dat in alle richtingen onder het vliegtuig gemakkelijk vuur ge bracht kan worden. E. INVLOED VAN HET GEBRUIK VAN DEZE BEWAPE NING OP DE GEVECHTSHANDELINGEN. Het is noodig dezen invloed zoowel bij den aanval als bij de verdediging te bestudeeren voor de verschillende soorten vlieg tuigen. 590

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 72