1. Eenzits jagers. Het gebruik van vele lichte mitrailleurs zal het mogelijk maken uitwerking te verkrijgen op een weinig grooteren afstand dan op het moment wegens de daardoor verkregen grootere vuurdicht- heid het gevecht zal op minder grooten afstand afgebroken kun nen worden waardoor het risico voor den aanvaller vermindert. Met het kanon zullen de omstandigheden bij den aanval op maniabele vliegtuigen van middelbaar gewicht vrijwel dezelfde zijn, waarbij, zooals we gezien hebben, de geringe vuurdichtheid gecompenseerd moet worden door het oppervlak van de aan te vallen vliegtuigen. Tegen zware vliegtuigen die in formatie blijven vliegen en niet van positie veranderen, zal een werkzaam vuur aangevangen kunnen worden op grooteren afstand dan met mitrail leurs; in dit geval zal het risico bij den aanval op bommenwerpers in verband weinig grooter zijn dan tegen alleen vliegende vliegtui gen. De tactiek van de eenzits jagers schijnt dus niet belangrijk veranderd behoeven te worden, indien zij althans niet vergezeld worden door tweezits jagers of door meerpersoons gevechtsvlieg tuigen; de mogelijkheid om op grootere afstanden juistheidsvuur af te geven zal de gelijktijdige en in een punt samenkomende aanvallen van de vliegtuigen van dezelfde patrouille minder gevaarlijk maken en betere resultaten verschaffen. 2e. Tweezits jagers. Het gebruik van tweezits jagers, hetzij ingezet in homogene patrouilles, hetzij in gemengde patrouilles van één- en twee- zitters, zal de tactiek van de jachtvliegdienst belangrijk veran deren. Maar deze verandering wordt slechts veroorzaakt door het gebruik van de tweezitters. Het gebruik van met kanon bewapende tweezitters in plaats van met mitrailleur bewapende, schijnt geen speciale veranderingen in de aanvalstactiek met zich te brengen; de kanon-tweezitter zal meer speciaal gebruikt worden tegen formaties bommenwerpers, de mitrailleur-tweezitter tegen verkennings- of jachtvliegtuigen. 3e. Meerpersoons gevechtsvliegtuigen. Het gebruik van deze soort vliegtuigen zal een geweldige om wenteling teweeg brengen in de tactiek van de verdediging van kwetsbare objecten. Deze vliegtuigen zullen gezamenlijk gebruikt worden met één- en tweezits jagers. De tactiek bij de verdediging zal bestaan in het desorganiseeren van de bombardementsfor maties, zoo mogelijk vóór zij hun aanvalspunt bereikt hebben, of anders na het afwerpen van de bommen; de geïsoleerde vliegtuigen 591

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 73