bomvliegtuigen sterk genoeg om een aanval van jagers zonder afwijking van de koers te kunnen doorstaan. Niettegenstaande de moeilijkheden verbonden aan het schieten met de beweegbare mitrailleur, heeft het tweemotorige bomvlieg- tuig op zijn tegenstanderhet jachtvliegtuig een groot over wicht. Ten eerste heeft het een grootere gevechtskracht, omdat het wegens zijn grootere tonnage een sterkere bewapening kan voeren en daardoor zeer goed verdedigbaar is en ten tweede ver andert de verhouding tusschen de aantallen bom- en jachtvlieg tuigen zich onvoorwaardelijk ten gunste van de eerste. Daarbij komt dat de bomvliegtuigen zich in formatie heel wat beter eigenen voor een wederzijdsche ondersteuning dan de jachtvlieg tuigen. De bomvliegtuigen kunnen verder een geconcentreerd massavuur op een bepaald punt onderhouden, terwijl de jacht vliegtuigen practisch slechts weinige mitrailleurs tegen eenzelfde doel kunnen inzetten. Group Captain L. A. Pattison zegt ditzelfde nog positiever in de Royal Air Force Quarterly" van Jan. 1934. „Het is onmogelijk gebleken, om een gelijktijdige aanval in te zetten en vol te houden, met een aantal jagers, dat een redelijk vuuroverwicht zou kunnen geven over de gecombineerde be weegbare mitrailleurs van de bommenwerpers, zonder ernstig ge vaar van botsingen". Een verdergaande vergelijking tusschen één- en tweemotorige bomvliegtuigen vinden we in „Luchtmacht" 1934 No. 2. De bommenlasten van een modernen snellen tweemotorigen bom menwerper en een éénmotorig bomvliegtuig verhouden zich als 5 2 de aanschaffingskosten ook ongeveer als 5 2. Indien nu een bepaald gewicht aan bommen vervoerd moet worden, zijn de voordeelen van het tweemotorige bomvliegtuig de volgende le. Minder personeel noodig (een tweemotorige bommenwerper 4 man, een eenmotorige 2 man) 2e. Onbelemmerd gezichtsveld naar voren 3e. Grootere vuurkracht naar alle zijden, want per vliegtuig kun nen 2 a 3 wapens te allen tijde het vuur openen 4e. Kleinere verbanden (b. v. een patrouille van 5 tweemotorige in plaats van 9 eenmotorige vliegtuigen), dus geringere zicht en kwetsbaarheid 5e. Navigatie beter verzekerd aan boord van tweemotorige vlieg tuigen 6e. Door betere accomodatie grootere juistheid bij het afwerpen, mede, omdat de moreele factoren sterk in het voordeel van het meerpersoonsvliegtuig spreken 593

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 75