Door middel van concoursen, welke de Internationale Roode Kruis Conferentie uitschreef en waarbij de regeeringen der tot de conventie toegetreden mogendheden werden uitgenoodigd, de betreffende diensten modellen te doen inzenden van de in gebruik zijnde of, nog beter, volgens de resolutiën nieuw vervaardigde identiteitsplaatjes, werd hem materiaal verschaft ter nadeie e- studeering. Niet het minst echter werden belangrijke gegevens geput uit door hemzelf, naar eigen ideeën uitgevoerde onder zoekingen. Op zoek naar de meest geschikte grondstof voor het plaatje, kwamen, in verband met den eisch, dat deze vuurbestendig en moeilijk smeltbaar moet zijn, uitsluitend metalen en legeeringen in aanmerking. Metalen als zinkafkomstig van een Hollandsche inzending, aluminium en duraluminium, verder een legeering, genaamd mail- lechort, door Frankrijk ingezonden en bestaande uit koper en zink, bleken onvoldoende corrosie-bestendig (d.w.z. bestand tegen chemische invloeden). Reeds door rottingsproducten en zeewater bleken zij sterk te worden aangetast. Legeeringen als atélite (A tin, bismuth, koper en B tin, anti moon, aluminium, beide soorten door Polen ingezonden) en anti- corrodal (aluminium met geringe hoeveelheden silicium, magne sium en mangaan), welke laatste grondstof door Thomann zelf werd geëntameerd, vertoonden een opmerkelijke corrosie-besten- digheid, terwijl zij weer, evenals trouwens de beide eerder ge noemde metalen, uitgesloten moesten worden door hun gemak kelijke smeltbaarheid anticorrodal smelt, in de Bunsenvlam ver hit, reeds na één minuut. Thomann kwam tot het resultaat, en eveneens, onafhankelijk van hem, door een eigen ingesteld onderzoek, de Fransche Inten dance, dat roestvrije staal-legeeringen (aciers speciaux moxyda- bles)in betrekking tot de eigenschappen van onbrandbaarheid, moeilijke smeltbaarheid en corrosie-bestendigheid, het ideale ma teriaal het dichst benaderden. Hij onderzocht vier roestvrije staalsoorten, alle nikkel- en chroomhoudend, drie uit de fabriek van Krupp (met name V2 AH, V2 A N en V17 F) en een van Engelsch fabrikaat, op deze eigenschappen, en constateerde daarbij, dat zij, ten opzichte van de corrosie, zich lang niet gelijkwaardig gedroegen. De soort V2 A was verreweg de beste, terwijl het Engeisch fabrikaat zelfs ongeschikt was. Het onderzoek op bestendigheid tegen chemische invloeden ge schiedde, door de stalen plaatjes bloot te stellen: 1° aan de inwerking van de gebruikelijke oorlogsgassen en 2° aan die van de rottingsproducten van het dierlijke lichaam. 597

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 79