De inwerking van de uitwasemingen van de menschelijke huid behoefde, na bovengenoemde proefnemingen, niet nog eens apart onder de oogen te worden gezien. De V2 A-staalsoorten werden door de strijdgassen (chloor, phos- geen en yperiet) niet of nauwelijks veranderd, in elk geval niet op een zoodanige wijze, dat na schoonmaken, de merken onlees baar waren geworden. De grootste inwerking vertoonde uiter aard chloorgas, in het bijzonder bij de aanwezigheid van vocht. Dit gas mocht niet te lang zijn invloed doen gelden, wilden de plaatjes hun leesbaarheid niet verliezen. Hij constateerde, dat we in de vorengenoemde resolutien tever geefs uitzien naar een eisch, betreffende de bestendigheid tegen over de gebruikelijke oorlogsgassen. Een desbetreffende aanvul ling, die althans rekening doet houden met dit gevaar, zou zeker op haar plaats zijn. Het onderzoek op de aantasting door de producten, optredende bij de lijkontbinding, werd op de volgende wijze ingericht. De stalen plaatjes werden geplaatst in de lijken van, juist te voren, gedoode marmotjes, waarvan een deel gedurende 80 dagen aan de lucht werd blootgesteld, een ander deel gedurende dien tijd in den grond werd begraven. De inwerking was, zooals te ver wachten, niet van een dergelijken energischen aard als die van de strijdgassende plaatjes bleken vrijwel alle nauwelijks aangetast. Met een gunstige physische en chemische constitutie brachten de stalen plaatjes nog een ander voordeel mede. Door de hard heid en de resistentie van het materiaal behoefden de plaatjes niet dikker te zijn dan 0,8 mm, werden zij lichter in gewicht en door dit al, minder hinderlijk bij het dragen. De plaatjes dun ner te maken dan 0,8 mm zou niet minder hinder, daarentegen moeilijkheden bij het ponsen brengen. Overgaande tot een volgend punt van behandeling, n.l. het te scheiden zijn van het identiteitsplaatje volgens de kleine as m twee gelijke deelen, merkte Colonel Thomann op, dat du met te moeilijk mag geschieden, in elk geval zonder gebruik behoeft te worden gemaakt van een tang of eenig ander instrument. Di zou bij het stalen plaatje het best mogelijk gemaakt worden, door het aanbrengen van een groef van geëigenden vorm en voldoende diepte. De merken kunnen worden aangebracht door middel van slag merkijzers. Verder had hij bezwaar tegen de omschrijving van het koord, dat volgens de resolutiën bestaat uit een samenstel van metaa - draadjes, met een overtrek van gevlochten, brume wol. Niet al leen gold dit bezwaar het voorschrijven van speciaal „brume wol voor het overtrek, maar meer nog de omschrijving van het overige deel van het koord. Deze betreft een draad, in aard overeen- 598

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 80