614 smettingsdienst, bescherming van bijzonder kwetsbare en gewichtige onderdeelen enwerktuigen. 5e. Van overwegend belang moet worden geacht, dat zoo spoedig mogelijk een deskundige en bezonnen voorlichting van de groote en plaatselijke pers omtrent de ware beteekenis en de rol van den luchtbeschermings- dienst worde ter hand genomen, opdat worde voorkomen dat overdre- ven voorstellingen tot paniekstemmingen voeren. De voorlichting zal niet alleen bij mobilisatie en in oorlogstijd, doch ook reeds in vredestijd moeten plaats vinden. 6e' ontwerPfn en op de hoogte van den tijd houden van een aantal wet telijke regelingen en de daarop gegronde verordeningen en bepalingen welke onmiddellijk na vóórmobilisatie voor de luchtbescherming van bijzonder belang zijn, doch waarvan de materie óf niet wordt bestreken door de bestaande wetten óf eerst na het in werking treden dier wetten dwingende regeling vindt. Als zoodanig kunnen o.m. worden genoemd a) verordeningen betreffende verduistering, verkeer, alarmeering, hand having van openbare orde en veiligheid, het ter beschikking stellen van terreinen of gebouwen voor opstelling van afweermiddelen of voor inrichting van schuilplaatsen, het gebruik van radio, telegraaf en telefoon, de ontruiming van bepaalde gebieden of stadsgedeelten e. d. b) voorschriften t.a.v. het duidelijk kenbaar maken voor waarneming uit de lucht van hospitalen, ziekenhuizen, Roodekruisinrichtingen, mu sea, gebouwen gewijd aan den Godsdienst, Kunst en Wetenschappen, een en ander voor zoover de belangen der luchtverdediging zich daartegen niet volstrekt verzetten c) de verzekering tegen schade door luchtaanvallen van personen en eigendommen onder garantie van den Staat of met volledige overna me der risico's door den Staat. Tactiek. La Revue d Infanterie. Febr. 1935, l'Infanterie dans la manoeuvre en retraite. Luitenant-Kolonel Desré behandelt in bovengenoemd zeer overzichtelijk geschreven artikel het vertragend gevecht. Het doel van dit gevecht is altijd tijd te winnen, waarbij echter de strijd van nabij moet worden vermeden; het karakter geeft Schr. aan met de volgende woorden„Le processus de la manoeuvre en retraite comporte a l'origine, une rupture de combat appelee aussi decrochage suivi d'un jeu d'échelons successifs dans lequel chaque échelon offre une résistance d'une durée determinée done limitée sur une position favorable, puis romptle combat en démarquant l'échelon suivant". Schr. gaat vervolgens uit van het sober gestelde geval dat de frontlijn van een divisie, met 6 bataljons in eerste lijn en 3 bataljons in reserve, wordt ingedrukt en de div. cdt. genoodzaakt is 2 bataljons van de reserve ter on dersteuning van de voorste lijn in te zetten om zijn positie te kunnen hand haven. In dezen toestand ontvangt de div. cdt. het bevel, een vertragend ge vecht te leveren en tot een bepaalden datum „la position intermédiaire A." in te nemen. De maatregelen, welke door den div. cdt. moeten worden genomen, zijn volgens Schr. le. Zoo spoedig mogelijk een achterwaartsche opstelling (position d'arrière) doen innemen, door daarheen onmiddellijk de nog beschikbare reserves te dirigeeren, in het onderhavige geval dus 1 bataljon. In de meeste ge vallen zal de div. cdt. hiervoor troepen moeten nemen welke kort te voren in gevecht zijn geweest, hetgeen een ernstig bezwaar oplevert

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 96