Daun, die zijn aanvalsplan zag mislukken nog voor het begon nen was, en ten langen leste het doel van HEINRICH's marsch vernam, en nu ook wel begreep dat Dresden niet meer veilig was, voelde zich ondanks zijn groote overmacht aan troepen da delijk weer de bedreigdeofschoon hij zijn offensieve plan het slaan van HEINRICH's groep, even goed in Hoyerswerda als bij Görlitz kon volbrengen. En dus rukte hij in geforceerde marschen naar zijn oude stelling ten Z. van Dresden (om die vesting te beschermen), en liet FRIEDRICH achter om met de Russen het Silezische probleem verder uit te vechten. Soltikoff had midden Augustus aangenomen om voor Daun de vesting Glogau te belegeren onder voorwaarde dat Daun zou zorgen voor het belegeringspark, Laudohn's korps (dat onder Soltikoff's opperbevel stond) tot 25000 man zou versterken, en het geheel zou verplegen. Die versterking van Laudohn's groep gelukte ook, hoewel HEINRICH's leger toen nog tusschen de beide in stondmaar, zooals FRIEDRICH, voor zijn doen den Prinz zeer zachtaardig, opmerkte, „notre éloignement de l'armée ,,de l'ennemi lui facilite tous les détachements qu'il veut faire." FRIEDRICH, die Soltikoff volgde, begreep al dra, dat het om Glogau te doen was, en zorgde door eenige snelle manoeuvres de Russen voor te zijn, hoewel hij in een boog om hen heen moest trekken; daarop ging Soltikoff in de richting van Breslau, maar toen de Koning hem ook hier weer voor was, gaf hij het op, en vertrok op 24 October naar Posen en verdween verder uit Preuszen. a) Één vraagpunt blijft er hierbij nog te beantwoorden: waarom zond FRIEDRICH zijn broeder HEINRICH, die bij Görlitz stond, naar Dresden en ging hij zelf van Kottbus naar Glogau om de Russen, die bij Sommerfeld 2) stonden, voor te zijn Terwijl Daun stond bij Bautzen Zoodat nu beide Pruisische legers elkaar op zonderlinge wijze kruisten chassez-croisezHet zou toch logisch 527 over het hoofd, nl. dat een door een manoeuvre behaald voordeel nimmer blijvende waarde heeft, als er niet een succesvolle wapendaad op volgt. Een der vereerders (Retzow) ging zelfs zóó ver te schrijven, dat de door den marsch „erlangte Ruhm ihn (Heinrich. SI.) in die Zahl der „ausgezeich- netsten Helden seiner Zeit setzt". Dat men door het kundig leiden van een marsch tot held wordt uitgeroepen is een gezichtspunt, dat thans wel niet meer aanvaard zal worden. FRIEDRICH was zijn tijd wèl ver vooruit O Zeer terecht zag FRIEDRICH in, dat, wilde hij de Russen uit Silezië wegwerken, hij niet een vesting met al hare hulpmiddelen in hun handen mocht laten vallen. Bernhardi, I, blz. 436„Malgré le mauvais état de mes troupes, j'aime „mieux risquer d'être battu que de laisser assiéger une place, qui donnerait „pied a l'ennemi dans la province et qui me jetterait pour l'hiver dans un „cruel embarras". Aldus FRIEDRICHEn Bernhardi meent"Und er hatte „recht 2) Sommerfeld ligt midden tusschen Sagan en Guben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 9