736 Als gevolg van de intrede van motorkracht zien wij deze ook toepassen bii tal van andere gereedschappen als boren, zagen, hei werktuigen enz Schr eindigt met de opmerking „lm Ganzen haben die Pioniere die Probe des Kriegsjahres 1914 glanzend bestanden." W. Geneeskundige Dienst, enz. Militair Geneeskundig Tijdschrift, 24e jaargang, No. 3, April 1935. „Aérophysiologische grenzen voor den jachtvlieger" Tn deze voor „L'Office International de Documentation de Médecine Mili taire (4e zitting, 1934) te Luik gehouden voordracht van den off. v. Gez. Ie klas, chef van den Vliegmedischen Dienst te Soesterberg, J. E. Brouwer wordt nog eens weer een indruk gegeven van de vele ongunstige omstandig- 1 ,en'.w ZIcJl gedurende het jachtvliegen kunnen voordoen en wordt duidelijk gedemonstreerd, dat het menschelijk organisme, zoowel lichamelijk geestelijk als zintuigelijk niet volkomen opgewassen is tegen de regelmatige vorderingen der vliegtuigtechniek, waarvan de mogelijkheden onbegrensd zijn. Als eerste physiologische grens doet zich de hoogte voor, daar bij het toenemen daarvan de zuurstofspanning in de inademhalineslucht regelmatig atneemt en de gebruikelijke zuurstofmaskers niet luchtdicht op het gelaat passen, waardoor de ingeademde zuurstof de spanning heeft van de omge ving. Men schat de hoogte-limiet met zuurstof voorziening door middel van het open masker op ongeveer 14000 m of 124 mm atmospherische druk. Met een luchtdichte cabine (stratospheerballon) daarentegen is de grootste hoogte nog met bereikt. Aan het opvoeren van de snelheid is noodzakelijk verbonden een regelma tige toeneming van de hoekversnellingen en de daaruit voortkomende cen trifugale krachten. De rechtlijnige versnellingen en vertragingen zullen op het organisme van den vlieger weinig nadeeligen invloed uitoefenen. Bij de katapultvhegtuigen (in enkele seconden na de start een vliegsnelheid van 150 km. p/u) worden geen bezwaren voor den bestuurder opgeleverd- even min bij parachutesprongen, waarbij de parachutist zich eerst een paar duizend meter vrij laat vallen en er bij de opening van het valscherm dus een groote vertraging ontstaat. Anders is het bij de centrifugale krachten, die een waarde van 8 tot 10 maal de zwaartekracht kunnen bereiken en meest in de richting van het hoofd naar de voeten werken. Bij een hoekversnelling in het verticale vlak (looping, stijle duikvlucht) zullen eerder lasten worden on- dervonden dan bij die in het horizontale vlak, omdat in het eerste geval de centrifugale kracht mede zijn invloed uitoefent op het normale druk- verlies van 30 mm kwik van het hart tot de hersenen, terwijl in het tweede geval dit haemostatisch drukverlies er practisch niet is. In de practijk van het jachtvliegen doen zich, wat de versnellingen betreft, overi gens nog vrij wat ingewikkelder problemen voor. De plotselinge drukwisselingen kunnen niet zoo snel genivelleerd worden m het middenoor en de neusbijholten (polysinusitis, otitis media, enz als beroepsziekten voor jachtvliegers)De respiratie wordt beïnvloed door den hoogstand van het diaphragma (uitzetten van maag- en darmgassen). Doordat cni™ jachtvliegtuig binnen 10 minuten een hoogte kan bereiken van 5000 m, waarmede een temperatuursdaling van ongeveer 30° C gepaard gaat zal er veel geeischt worden van het warmteregulatiecentrum, hetwelk door den verminderden zuurstoftoevoer al onder minder gunstige omstandigheden moet functionneeren. Aan de aandachtsverdeeling van den jachtvlieger (bij een éénpersoons- vliegtuig) gedurende de uitvoering van een opdracht worden door de vorderingen der techniek steeds hoogere eischen gesteld. De normale jacht- vlieger zal een groot deel van de zaken, waaraan hij te denken heeft moeten verwaarloozen, al of niet met catastrophale gevolgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 108