Hoe overigens de uiteindelijke vorm van die „Luchtmacht" zal zijn t.w. „Staatsluchtmacht" voor het geheele Rijk dan wel afzon derlijke „Luchtmachten" voor Nederland en Ned.-Indië, vormt een vraagstuk met vele principieele zijden, dat niet op eenmaal valt op te lossen, doch in de verdere ontwikkeling besloten zal liggen. Zooals uit den titel van deze verhandeling moge blijken, staan wij op het standpunt, dat de „Luchtmacht" een schakel vormt in het Weermachtssysteem en een opbouw daarvan niet ten koste mag gaan van de andere, even onmisbare deelen der weermacht. De groote waarde van het luchtwapen komt juist tot uiting, indien de beide andere weermachtsorganisaties geheel voor hun taak be rekend blijven. Immers een vijand zal de inzet zijner strijdmidde len en zijn strijdwijze berekenen in verband met de te verwachten aard en sterkte der middelen van den tegenstander. Dit beteekent dat de grootte der transportvloot, waarmede een vijand van over zee naar onzen Archipel zal komen, in feite afhankelijk is van de sterkte van het leger, dat hij tegenover zich zal vinden, terwijl voorts de mate van bedreiging, uitgeoefend door de verdedigende vloot een maatstaf zal vormen voor den inzet der maritieme mid delen van den aanvaller. Dat deze factoren tevens de grootte van de preventieve waarde der weermacht uitmaken hetgeen in bepaalde oorlogsgevallen van doorslaanden invloed kan zijn zij hier terloops vermeld. Doch ook wordt de wijze van 's vijands optreden in hooger mate beïnvloed door den aard der middelen van den verdediger. Zoo zal de vijand, gedwongen door de kracht van het leger en de vloot, met een uitgebreide transportvloot moeten komen, die, in gesloten verband varende, een bescherming noodig heeft van belangrijke maritieme middelen. Een dergelijk log geheel, dat zich bovendien moeilijk tegen luchtaanvallen kan verdedigen, vormt gedurende de geheele vaart door onze wateren juist hèt belangrijke aanvalsdoel, voor de „Luchtmacht" en schept de kan sen voor het behalen van een beslissend succes. 3) Valt echter, door belangrijke vermindering van den factor be dreiging door de verdedigende vloot, die noodzaak weg, dan zal de aanvaller zijn tactiek aanpassen aan de bedreiging, die hem uit de lucht wacht en in sterk verspreiden vorm optreden. Aan de „Luchtmacht" worden dan uiterst kleine doelen geboden, die moeilijk zijn op te sporen, vast te houden en te treffen. Wij zien de wijze van ageeren van een aanvalsluchtmacht, zooals die van een reserve op het slagveld, die op het juiste moment en de juiste plaats moet worden ingezet om de beslissing te verkrijgen. Daarvoor is het noodig den vijand met andere troepen te binden en b Een overeenkomstige redeneering geldt voor de actie der duikbooten. 645

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 15