En toch de aantallen vliegtuigen waarop de kostenberekening is gebaseerd, zijn zoodanig, dat bij wijziging van groepeering en organisatie daaruit een behoorlijke „vuist" zou zijn te formeeren. Als punt van uitgang voor de organisatie van een „Luchtmacht" nemen wij aan, dat, in verband met onze omstandighedenbe schikbare fondsen, sterkte en aard der te verwachten vijandelijke strijdkrachten e.d., een „Luchtmacht", welke 60—80 bommen werpers geconcentreerd voor den aanval kan inzetten, een formidabele machtsfactor beteekent. Naast dit operatief gedeelte der „Luchtmacht" blijven formaties luchtstrijdkrachten noodzakelijk voor verkenning, voor „hulp diensten" en object-verdediging. De sterkte daarvan moet bere kend worden naar het beslist noodzakelijke, waarbij een zoo eco nomisch mogelijk gebruik moet worden nagestreefd. Vliegtuigen, die niet of niet meer noodig zijn voor het vervullen van hun pri maire taak, moeten kunnen worden ingezet voor een andere taak. III. ,LU CHTM ACHT' '-ORGANISATIE Thans zullen we in beschouwing nemen op welke wijze wij ons de ontwikkeling denken van den huidigen toestand naar die van een „Luchtmacht". Op den voorgrond staat, dat de beperkte fond sen, waarmede wij wel immer rekening moeten houden, dwingen tot een economischen opzet der organisatie door zoo groot moge lijke concentratie der middelen, terwijl het aantal soorten vlieg tuigen tot een minimum moet worden beperkt. Allereerst zullen we nagaan welke taken door de luchtstrijdkrachten moeten wor den vervuld en waar combinatie mogelijk is. a. De luchtverkenning voor de vloot. In verband met de doeltreffendheid van het optreden der „Lucht macht" hebben wij er den nadruk op gelegd, dat het behoud van een goed uitgeruste vloot noodzakelijk is. Voor doeltreffend ge bruik dier vloot vormt de luchtverkenning een onmisbare factor, zoowel voor het ageeren van kruisers en jagers als voor de actie der onderzeeërs. Daar de vloot bij de uitvoering van haar taak mede zorg draagt voor het opsporen en z.m. vasthouden van de vijandelijke strijdkrachten, die onzen Archipel binnendringen, ver vullen luchtstrijdkrachten, ingedeeld bij de vloot, een tweeledige taak verkenningsorgaan ten behoeve van de actie der vloot doch tegelijkertijd verkenningsorgaan voor de geheele weermacht, dus mede ten bate van het „Operatief gedeelte der Luchtmacht". Ongetwijfeld kan bovenbedoelde taak het best worden uitge voerd door zeevliegtuigen, die in nauw verband met de vloot optreden. De Marine Luchtvaart Dienst voldoet in zijn huidigen vorm geheel aan de te stellen eischen. De sterkte van de M. L. D. moet 649

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 19