1. VELDHEEREN door G. TH. SLOTHOUBER, Gep. Kolonel der Artillerie. (Vervolg Zie I. M. T. 1935, Nr. 5). III. FREDERIK DE GROOTE. M. Het Oorlogsjaar 1760. Liegnitz en Torgau. Van de verschillende voorvallen in den winter van 1759/60 en de vele handelingen uit den Kleinen Oorlog wil ik er slechts één aanroeren omdat dit althans in zijn gevolgen zulk een merkwaar dig leitje had. Op een mistigen morgen (21 Febr. '60) werd door Oostennjksche troepen een aanval gedaan op een Preuszische post bij Kosdorf, waar Generaal Czetteritz het bevel voerde Eerst werden de Pruisen teruggeslagen met een verlies van 7 Off en 200 man en bezetten de Oostenr. Kosdorf maar kort daarna volgde een tegenaanval van General Czetteritz die de oude linie herstelde. Zoodat men zou kunnen spreken van een herstel van den „status quo ante helium", ware het niet dat de vijand tijdens de korte bezetting van Kosdorf de bagage van General Czetteritz had geplunderd en daaruit een klein manuscript had gestolen getiteld„Militairische Instrukzion für die Generale". En dit boekje was niets anders dan het reeds eenige malen door mij vermelde werk „General-Principia vom Kriege enz.", dat FRIEDRICH uiterst geheim had gehouden en dat nu in Daun's handen viel, die het ijverig liet copieeren. 631 ,.Df honing, die wel wist, dat zijn vijanden op krijgskundig gebied bij de Pruisen ten achter waren, had het „tactiekboek" bij persoonlijke brieven aan zijn Generaals gezonden. En ik wil dezen brief citeeren liggen exemp r van de General-Principia, dat ik voor me heb „Mein lieber General-Major von Hautcharmoy. „Da Ich vor gut gefunden einigen Meiner Officiers Meine reflexions „uber den Kneg in besonderen Vertrauen zu communiciren; So habe ,n t anstehen wollen, Euch ein gedrucktes Exemplar davon „hierbey zufertigen zu laszen. Bey Einsehung deszen werdet Ihr „sogieich finden, wie höchstnothwendig es sey, dasz Ihr Euch zwar „den Inhalt deszen wohl bekannt machet, zugleich aber auch solches „als das gröszeste Geheimnisz so Ich Euch anvertrauen kann, haltet, „und alle erdenkliche praecautiones nehmet, damit solches niemahlen

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 1