ondernemen. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat de vijand zich eerst richt tegen objecten buiten Java gelegen en daarna tot Java, als tweede doel. Verloopen tenslotte de operatiën in de eerste fase van den strijd zoo gunstig, dat een vijand zijn poging om Java aan te grijpen moet opgeven, dan behoeft de taak der luchtstrijdkrachten ten behoeve van het veldleger in het geheel niet te worden vervuld. Het indeelen van luchtstrijdkrachten bij het veldleger op Java zal derhalve eerst noodig zijn, wanneer de „Luchtmacht" en de vloot hun waarde als machtsmiddel hebben verloren. Deelen van de „Luchtmacht" die aan de primaire taak hebben deelgenomen kunnen dan aan het veldleger worden toebedeeld. De gevechtsvliegtuigen, ingedeeld bij het operatief orgaan der „Luchtmacht in beginsel bestemd voor het uitvoeren van bom bardementsopdrachten, kunnen evenzeer worden benut voor het verrichten van verkenningsopdrachten en het uitvoeren van ge vechtsopdrachten ten behoeve van het veldleger. Bovendien komen voor de verkennende taak beschikbaar de vliegtuigen, niet ingedeeld bij het „Operatief Orgaan" en Vlieg- school, o.m. de vliegtuigen ter beschikking van de Waarnemers- school voor opleiding waarnemers, terwijl voor het bemannen daarvan worden, aangewezen reserve-vliegeniers en de officieren en onderofficieren-vliegeniers, alsmede de waarnemers, die bij mobilisatie bij het Luchtwapen opkomen en voorts de vliegeniers die hun opleiding bij de Vliegschool hebben voltooid. c. De objectverdediging. Over de betrekkelijke waarde van het jachtvliegtuig ten behoe ve van de verdediging van bepaalde objecten in Ned.-Indië werd reeds m een vorig hoofdstuk gesproken. Slechts in zeer bepaalde gevallen mogen deze vliegtuigen voor de objectverdediging worden vastgelegd. Zulk een bijzonder geval vormt de verdediging van de viootbasis Soerabaja, het vitale punt voor de zeemacht, van zeer groot belang vooral in de eerste fase van den strijd. Hier is de mogelijkheid voorhanden een zeker waarschuwingsscherm uit te leggen. In elk geval noopt men den vijand, bij het uitvoeren van een coup-de-main door vliegtuigen, rekening te houden met het jagergevaareen bepaalde preventieve waarde gaat er zeker van uit. Evenzoo valt te overwegen de jachtvliegtuigen zoodanig in te richten, dat ze ingezet kunnen worden als „diving bomber" Het bombardement in duikvlucht komt in het bijzonder in aan merking, indien de vijand in de tweede fase van den strijd een landing op Java voorbereidt of uitvoert. De werkelijke waarde van de verdediging van jagers alléén, mag niet overschat worden indien de vijand over een behoorlijk aan- a v ïegtuigen beschikt, waarmede schijnmanoeuvres kunnen 651

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 21