worden uitgevoerd, zal spoedig de kracht van de verdediging zijn uitgeput, vooral waar het aantal jachtvliegtuigen klein is en de vliegduur der jagers zeer beperkt. De waarde dezer luchtver dediging zou echter o.i. krachtdadig vergroot worden, indien naast de zuiver defensieve jagers een af deeling snelle gevechts vliegtuigen ter beschikking zou staan om den vijand te achter volgen en z.m. zijn basis aan te vallen. Overwegingen of beide taken de zuiver defensieve van den jager en de offensieve van het gevechtsvliegtuig, niet kunnen worden verricht door één soort vliegtuig, richt de aandacht op de z.g. „luchtkruiser", een zwaarbewapend meermotorig vliegtuig, dat eveneens is te gebruiken voor den aanval tot op eenigen af stand van het object. Doordat zulk een vliegtuig gedurende zeer langen tijd in de lucht kan blijven, komt hierbij ook de mogelijkheid naar voren om een zekere „permanence" voor bewaking van het luchtruim in te stellen. Tegenover deze tactische voordeelen staan ook tactische nadee- len, z.a. kans op weglokken der verdedigende vliegtuigen en ont- blooten van het te verdedigen object. Daar de eischen aan zulk een „luchtkruiser" te stellen vrijwel overeenkomen met die van het gewenschte gevechtsvliegtuig der „Luchtmacht" waarover hieronder verder zou de vervanging van jagers door „luchtkruisers" leiden tot het verminderen van aantal types vliegtuigen. Echter de doelmatigheid van den „lucht kruiser" voor objectverdediging wordt nog niet algemeen als vaststaand feit aanvaard. Bovendien beschikt de L. A. over goed uitgeruste jagers, zoodat deze vooralsnog aangewezen zijn voor de verdediging van de vlootbasis. Is eenmaal het aanvalsorgaan gevormd en zijn de ervaringen beter gefundeerd, dan kan het vraagstuk van ev. vervanging der jagers door „luchtkruisers", dan wel toevoeging daarvan, nader onder het oog worden gezien. d. De aanvalsluchtmacht. Teneinde een vijand, die in den Archipel is binnengedrongen, onder voor hem zeer ongunstige omstandigheden (tijdens den overtocht, in een formatie moeilijk tegen luchtaanvallen te verde digen) aan te grijpen, moet beschikt worden over een krachtig luchtmachtorgaan, dat in staat is tot het uitvoeren van herhaalde geconcentreerde luchtaanvallen. Doel moet daarbij zijn, den vijand zoodanige verliezen toe te brengen, dat hij van verdere operaties moet afzien dan wel belangrijke vertraging ondervindt om verster kingen af te wachten. Om dit doel te bereiken moet dat luchtmachtorgaan in dier voege zijn georganiseerd en uitgerust, dat tijd en plaats van den aanval 652

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 22