te concentreeren. Om volledige vrijheid van handelen voor de luchtactie te behouden is hetzij nogmaals vermeld een ver kenningsorgaan onontbeerlijk. Het verkenningsorgaan van de „Luchtmacht" vormt de M.L.D., die deze taak verricht in nauwe samenwerking met de vloot. De vorming van een Operatief Orgaan, als hier bedoeld, zal een wezenlijke versterking beteekenen voor wat betreft de verdediging der Oliehavens. Thans moet die verdediging worden gevoerd door betrekkelijk zwakke troepenafdeelingen, die na het uitbreken der vijandelijkheden in onze wateren eiken steun van Java zullen moeten ontberen. De mogelijkheid om met sterke luchtstrijdkrachten te kunnen ingrijpen zal niet alleen het afwe rend vermogen der verdediging daadwerkelijk in belangrijke mate verhoogen, doch zal een niet minder sterke preventieve werking uitoefenen. De kansen op een coup-de-main of een aanval met beperkte middelen ondernomen, zullen ongetwijfeld belangrijk verminderen. Tenslotte moge er in dit verband nog op gewezen worden, dat, indien vorenbedoeld systeem voor het voeren van de luchtactie is voorbereid, dit ook in vredestijd een bijzonder voordeel betee- kent ten aanzien van de mogelijkheid van bijstaan van het leger bij de vervulling van zijn taak van handhaving van orde en rust. Deelen van de „Luchtmacht" kunnen in zeer korten tijd naar alle deelen van den Archipel worden gedirigeerd ter ondersteuning van de actie van of hulpverleening aan troepenafdeelingen in een bedreigd gebied. IV. ONTWIKKELING DER ORGANISATIE. Voorgaande beschouwingen samenvattende, kunnen we de luchtstrijdkrachten in Ned.-Indië, naar gelang van hun hoofdtaak, onderscheiden in de volgende categorieën 1. de Marine Luchtstrijdkrachten, die tot taak hebben: a. optreden als onontbeerlijk hulporgaan van de vloot voor verkenning en ondersteuning der maritieme actie b. in bijzondere gevallen, b.v. indien deelen dezer luchtstrijd krachten niet of niet meer noodig zijn voor de taak ad la., optre den als versterking van het „Operatief Orgaan der Luchtmacht". 2. het „Operatief Orgaan der Luchtmacht", met als taken: a. het voeren van den eigenlijken luchtstrijd door het uitvoeren van luchtbombardementen b. in een later stadium van den strijd optreden ten behoeve van het veldleger op Java, waartoe deelen van het „Operatief Orgaan" ter beschikking zullen worden gesteld van het veldleger 3. enkele formaties luchtstrijdkrachten jachtvliegtuigen of „luchtkruisers" bestemd voor objectverdediging en ingedeeld bij 655

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 25