bepaalde verdedigingskringen en eventueel ingericht voor het bombardement in duikvlucht 4. de vliegtuigen in „tweede lijn", bestemd voor indeeling bij het veldleger als hulporgaan. x) Bovengenoemde soorten luchtstrijdkrachten, elk met een be paalde hoofdtaak kunnen worden samengebracht in één orgaan „Luchtmacht voor Ned.-Indië". Op overeenkomstige wijze kan eveneens een „Luchtmacht voor Nederland" worden gevormd, terwijl nu deze beide luchtmachten wederom kunnen worden samengevoegd tot een „Staatsluchtmacht". Deze „Staatslucht- macht" zou voornamelijk gedacht moeten worden als een regelend orgaan, a.h.w. een overkapping vormend om de samenwerking tusschen de beide luchtmachten zoo hoog mogelijk op te voeren. Deze overkapping zou kunnen gevormd worden b.v. door een „Interdepartementale Permanente Commissie" of wel een Secre tariaat voor de Luchtvaart. Aanvaarden wij, dat zulk een systeem de beste voorwaarden biedt voor het zoo goed mogelijk behartigen der algemeene defen sie-belangen, voorloopig beschouwen wij zulk een figuur als „eind-ideaal". Op het oogenblik willen wij ons bezig houden met de vraag op welke wijze de practische verwezenlijking kan worden verkregen van een „Luchtmacht voor Ned.-Indië" en wel in den kortst mo- gel'ijken tijd. De huidige vliegtuigbouw beweegt zich in het bijzonder op het terrein van het snelle twee-motorige landvliegtuig. Dit vliegtuig biedt het groote voordeel, dat door zijn hooge gemiddelde snelheid groote afstanden in zeer korten tijd kunnen worden afgelegd. De trajecten, welke in Ned.-Indië voor actie-mogelijkheid in aanmer king komen, kunnen in enkele uren worden afgelegd. Bovendien wordt hierdoor het aanleggen van vliegvelden tot enkele beperkt, zoodat ook de grondorganisatie geen ernstige belemmeringen aan de gebruiksmogelijkheden van het landvliegtuig in den weg legt. Het inrichten van enkele terreinen op de noordelijke route, die bovendien op den duur toch noodzakelijk worden voor het zich staag uitbreidend burgerluchtverkeer, brengen de belangrijkste toegangswegen en streken binnen het berei'k van deze landvlieg- tuigen. Wij zijn dan ook van meening, dat het moderne twee- motorige snelle landvliegtuig het aangewezen type is, om hoofdbestanddeel uit te maken van het operatieve deel der „Luchtmacht". 656 h De in oorlogstijd te vorderen burger-vliegtuigen worden o.m. bestemd voor secundaire doeleinden (transportdiensten, estafettediensten e.d.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 26