Bij deze redeneering aansluitend zijn wij er van overtuigd, dat de uitbouw van dit deel der „Luchtmacht" op de snelste en meest economische wijze kan plaats vinden door ontwikkeling uit de thans bestaande Luchtvaartafdeeling van het N.-I. leger. De tendens in den verderen opboüw dezer Afdeeling wijst toch in de richting van uitbreiding van den bomvliegdienst, zoodat een ontwikkeling in den aangegeven zin mede een eerste leqerbelanq vormt. De actie van de luchtstrijdkrachten ten behoeve van het leger zal zich uiten in een drietal vormen 1. steun bij de verdediging van de bijzonder kwetsbare punten buiten Java (Oliehavens); 2. steun bij de handhaving van orde en rust in den Archipel, ook in vredestijd 3. steun bij de actie van het veldleger op Java. Wat de commando-voering betreft kan het operatieve deel der „Luchtmacht" in vredestijd blijven ressorteeren onder den Leger commandant, omdat dit vooralsnog de snelste wijze van oplossing beteekent. In de eerste plaats, omdat in vredestijd een „kop" voor de weermacht in Ned.-Indië (zooals in Nederland de Minister van Defensie) ontbreekt en voorts omdat dit orgaan ook in vredestijd een taak te vervullen heeft en zich voor te bereiden heeft voor de samenwerking met legeronderdeelen. De thans bestaande Luchtvaart-afdeeling, ressorteerende onder den Chef van den Generalen Staf zal tot een zelfstandige organi satie dienen verheven te worden met een eigen staf. In vre- destijds ressorteert de commandant dezer luchtvaarttroepen onder den Legercommandant, in oorlogstijd wordt deze functionnaris op genomen in den staf van den Opperbevelhebber. In oorlogstijd treedt de Gouverneur-Generaal daadwerkelijk in de functie van Opperbevelhebber van Land-, Lucht- en Zeemacht en komen leger, vloot en luchtmacht onder zijn directe bevelen. De luchtstrijdkrachten, die reeds van huis uit een bijzondere taak hebben te vervullen (de marine-luchtstrijdkrachten t.b.v. de vloot; bepaalde vliegtuig'afdeelingen bij de luchtverdedigingskringen) blij ven in beginsel voor die taak ingedeeld. Alle overige vliegtuigen, waaronder ook watervliegtuigen zooals torpedo-vliegtuigen, ko men ter beschikking voor het operatief orgaan der „Luchtmacht". SLOTBESCHOUWING. Deze verhandeling heeft slechts enkele hoofdlijnen willen uitstip pelen voor een mogelijke ontwikkeling van een luchtmacht voor Ned.-Indië. Hoofdzaak was nochtans den nadruk te leggen op het groote belang van zulk een orgaan voor de defensie van Ned.-Indië, in verband gebracht met de waarde van de beide andere organen der weermacht. 657

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 27