genoten te hebben, een kort dienstverband aangaan voor 6 jaren, welke termijn eventueel kan worden verlengd bij uitzondering kunnen hiervan officieren in de kernformatie worden opgenomen; de officieren, die overcompleet worden bij den M.L.D. worden mede in deze formatie opgenomen na beëindiging van dezen termijn gaat deze categorie officieren naar de reserve over, wellicht is hierbij een beperkt „capitulanten- stelsel" mogelijk, in samenwerking met andere luchtvaartdiensten en gouvernementsinstellingen c. er wordt een bepaald aantal plaatsen opengesteld voor offi cieren van de luchtmacht in Nederland voor een detacheering in Indië voor een termijn van 5 jarenna afloop van dezen termijn kunnen deze officieren eventueel in aanmerking komen om in de kernformatie te worden opgenomen omgekeerd zullen officieren van de luchtmacht in N.-I. bij de luchtmacht in Nederland worden gedetacheerd voor een termijn van drie tot vijf jaren. Deze officieren zijn o.m. bestemd om de ge- wenschte coördinatie tusschen de beide luchtmachten tot stand te brengen, voor aanschaffen van nieuw materiaal en voor studie doeleinden (Hoogere Krijgsschool, Technische studiën, detachee ringen e.d.). 4. Zoo spoedig mogelijk moet begonnen worden met den aan leg van enkele vliegterreinen op Borneo, enkele daarvan in samen werking met de burgerlijke luchtvaartdiensten. De velden zullen voorloopig zoo eenvoudig mogelijk worden op gezet, waarbij niet gerekend behoeft te worden op een vaste be zetting der velden. 5. De grondslagen voor het gebruik der luchtstrijdkrachten worden opgesteld door een bijzondere Defensie-commissie, zooals hiervoren werd aangegeven. Hoewel we ons niet op het terrein van kostenberekening willen begeven om de mogelijkheid van de verwezenlijking van boven staande voorstellen aan de finantieele toelaatbaarheid te toetsen, zoo moge een enkele voorstelling daaromtrent een denkbeeld geven. Thans kunnen in Ned.-Indië aan luchtstrijdkrachten worden uitgebracht ongeveer 33 bemande vliegtuigen van den M.L.D. en 18 a 20 vliegtuigen van de Luchtvaartafdeeling, tezamen ongeveer 53 vliegtuigen. De nieuw opgestelde organisatie voor de „Luchtmacht" zou in het eerste stadium moeten uitbrengen 24 verkenningsvliegtuigen van den M.L.D. (waarvan 18 Dorniers, doch ongeacht de vliegtuigen, deel uitmakende van de kruisers); 27 twee-motorige bommenwerpers en 10 jachtvliegtuigen. 660

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 30