Het artikel geeft daarom alle aanleiding het buitengewone ge bruik van onze offensieve handgranaat voor deze en andere doel einden eens aan een nauwkeurige beschouwing te onderwerpen en de bijzonderheden, die aan dat gebruik zijn verbonden, daarbij bekend te stellen. Vooropgesteld moet dan worden, dat practische uitvoering van bijzondere gebruiksvormen, waarbij de gevoeligheid van het buisje wordt overschattot ernstige teleurstellingen zal leiden, terwijl aan den anderen kant onderschatting der gevoeligheid groote ongelukken kan veroorzaken. Met het oog op dit laatste moet men den volgenden stelregel als grondslag van het buitengewone gebruik van handgranaten aanvaarden. Doe geen enkele handeling met een volledig gewapende hand granaat. Onder een volledig gewapende handgranaat versta men een handgranaat, waarbij de detonator normaal geplaatst en de veilig heidspen verwijderd is. De stelregel sluit in zich, dat men een handgranaat ook niet anders dan bij den normalen worp mag wapenen, aangezien zij reeds volledig gewapend is nog vóór de veiligheidspen geheel is verwijderd. Het zou te ver voeren dieper in te gaan op de oorzaken der gevaren, die aan deze handelingen zijn verbonden, omdat het voor een doelmatig buitengewoon gebruik geenszins noodig en veelal zelfs niet wenschelijk is met volledig gewapende hand granaten te werken. Vervolgens moet men er op bedacht zijn, dat het mijnenveld, waarschuwingssein, enz., zonder gevaar door de eigen partij weer snel moet kunnen worden opgeruimd. Dit laatste alleen al zou het gebruik van volledig gewapende handgranaten tot slechts precaire situaties beperken, aangezien veilig opruimen in de practijk slechts door een geweerschot mogelijk is, hetgeen bij grootere aantallen een omvangrijk werkje kan zijn. Bovendien zal dit in sommige gevallen, bv. wanneer vele troepen in de buurt zijn, niet geheel ongevaarlijk zijn, terwijl het schot ook niet is toe te passen, indien tactische omstandigheden zich tegen den knal der schoten en der eventueele ontploffingen verzetten. Als men nu niet met volledig gewapende handgranaten mag werken, wat moet men dan wèl doen? Voor buitengewoon gebruik van onze offensieve handgranaten leent zich bij uitstek een tusschenvorm, de zoogenaamde half-ge- wapende toestand. Daar de hieronder volgende verschillende soorten van bijzonder gebruik bijna alle gebaseerd zijn op dezen half-gewapenden toe stand en het een eerste eisch is, dat deze toestand volledig wordt 663

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 33