(als bovenbedoeld slechts rustend op den veerenden ondergrond en niet doorgedrukt en in den bajonetring vastgezet) en vervol gens de veiligheidspen door middel van een lange dunne lijn, bevestigd aan het oog van de uitwerpveer uittrekken. Het bevesti gen van het touw aan de veiligheidspen zelve is moeilijker en biedt tevens meer kans tot ontijdig uittrekken van de pen, juist gedurende het binden. Bij het binden van de lijn aan het oog van de veer drukke men met den duim de veiligheidspen diep in haar ligplaats. Schrijver acht dezen veiligheidsmaatregel evenwel geenszins altijd noodzakelijk, mits men zich van te voren oefent in het op deze (voor normaal gebruik dus foutieve) manier van detonator- inbrengen. In de volgende voorschriften is de maatregel dan ook niet ingelascht. Wil men hem toch toepassen, dan wijzige men de hier gegeven regels naar rato. a. Vernielingswerk. Dit moet worden ingericht als aangegeven in de fig. 1, waarvan de details blijken uit de figuren la en lb. Uit veiligheidsoverwegingen handele men naar volgorde als volgt 1. Bundel zeven handgranaten stevig met haar beschrijvende lijnen tegen elkaar aan den omtrek moeten er 6 zijn en één in het midden. Deze middelste is vooraf ontdaan van veiligheidsband en veiligheidspenvan de buitenste handgranaten is er ook één ontdaan van band en veiligheidspen de overige kunnen alle in den normalen toestand blijven. Al naar gelang de grootte van het vernielingswerk worden nog meer handgranaten genomen, die men het best in een krans groepeert rondom den bundel van zeven. Men lette er op, dat alle handgranaten tot een stevig geheel wor den bij elkaar gebonden. Vervolgens legt men dit pakket op, c.q. gedeeltelijk onder of ook tegen de te vernielen plaats. 2. Stel in de nabijheid hiervan in een schuinen stand een 2 meter lange bamboe stevig op, welke aan het boveneinde van een gat is voorzien, dat ruim voldoende is om een dun, niet rafe lig touwtje gemakkelijk door te laten, en zorg dat de randen van dit gat (niet alleen uitwendig aan beide zijden van de bam boe, maar ook de inwendige randen) eenigszins afgerond zijn. De bamboe wordt opgesteld aan die zijde van het springpunt waar zich de schuilplaats bevindt. 3. Vervolgens haalt men een met vaseline ingevet touwtje door het gat in de bamboe en men bindt hieraan een nieuwe hand granaat, daarbij gebruik makend van den haak in het deksel van de handgranaat, welke bestemd is voor het spannen van de uit- werpveer. Het touwtje late men nu langzaam vieren om te on derzoeken of de hangende granaat zich bevindt precies boven de 665

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 35