Wij kunnen den veldtocht van 1760 dien van FRIEDRICH's phenomenale marschen noemen wat voor de hand lag, daar hij met zijn steeds zwakker wordende macht tegen een geweldige overmacht moest strijden, zoodat slechts groote beweeglijkheid zijn redding kon zijn. De troepenverdeeling op het oorlogsterrein was als volgt Daun bij Dresden (70000, Reichsarmee inbegrepen) met Lascy (30000) op den rechter Elbe-oever vooruitgeschoven Laudohn, voor 't eerst zelfstandig legercommandant en dus door Daun met scheeve oogen aangekeken, met 40000 bij Königsgratz Soltikoff met 80000 bij Posen. K En Preuszen: FRIEDRICH met 60000 West van Dresden; HEINRICH met 35000 bij Sagan, en Fouqué met 10000 bij Landeshut. Het operatieplan der Verbondenen was merkwaardig op drie of vier verschillende, ver uiteengelegen, plaatsen gelijktijdig op treden om daardoor de Preuszen te dwingen hunne strijdkrachten te verdeelende groep die tegenover 's vijands hoofdmacht zou komen te staan, moest een verdedigende houding aannemen en eerst aanvallen, als die hoofdmacht door detacheeringen naar de andere gevechtsterreinen ernstig verzwakt zou zijn. En men had zich nu gedachthet 1ste leger (Daun Lascy Reichsarmee) houdt FRIEDRICH vast, het 2de leger (Laudohn 20000 Rus sen) verovert Silezië, Soltikoff met 50000 Russen belegert en neemt Breslau. Als bijkomstige bepaling gold nog, dat de Russen geen of zoo weinig mogelijk Kozakken zouden meebrengen naar Silezië (U begrijpt 't niet waar Die konden beter Brandenburg verwoesten dan Silezië, dat immers weer Oostenrijksch zou worden Zonder het operatieplan in bijzonderheden te willen beschouwen, merk ik toch op, dat blijkbaar maar ééne partij meespeelde in het spelletje en de andere mocht toekijkenen voorts dat er maar één werkelijk goed plan was, en dat zou zijn Vereenigd de Prui sische hoofdmacht onder FRIEDRICH opzoeken, verslaan en ver volgen tot de vernietiging toe de geweldige overmacht maakte dat mogelijk, zonder éénig risico En nu de wijze waarop het plan werd uitgevoerd, en hoe FRIED RICH het opving. Begin Juni trok Laudohn van Königsgratz uit Silezië binnen, waarop Fouqué, die bij Landeshut stond meende, dat Schweid- nitz en Breslau bedreigd werden en zijn verbindingen daarheen zoodat hij ijlings Landeshut verliet, met zijn groot magazijn, en op Schweidnitz terugtrok. Toen FRIEDRICH dit vernam was hij hoogst gebelgd over deze houding van den als dapperste der dapperen gevierden generaal, en beval hij hem op bepaald krenkende wijze oogenblikkelijk Landeshut weder te bezetten. 633

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 3