van 900 m p. sec. en schootsafstanden van 500 tot 1200 m kan de vluchttijd van het projectiel varieeren van tot P/2 sec., een tijd waarin het doel zich over een afstand van 50 tot 200 m kan verplaatsen. Elke fout, zelfs de kleinste, in de schatting van den koers van het doel kan misschieten tot gevolg hebben. Een fout van een tiende in de schatting van de snelheid van het doel of in den vluchttijd van het projectiel (afstand) in verband met den wind, zal zonder mankeeren een richtfout van 5 a 20 m ver oorzaken. Nu is een nauwkeurige schatting van den koers van den tegenstander zoo goed als uitgesloten zijn snelheid hangt niet alleen af van den wind, maar ook van het vliegtuigtype, het momenteele toerental van zijn motoren, de hoogte en de atmos ferische omstandigheden. De meeste van deze veranderlijken zijn niet nauwkeurig te meten, of zijn dit althans niet onder gevechts omstandigheden. Wat de juiste schootsafstand betreft, deze kan, vooral bij de groote snelheden van de tegenwoordige jachtvlieg tuigen, in minder dan 1 sec. met meer dan 100 m veranderen. Onder deze omstandigheden is het uitgesloten, dat bij een derge lijk gevecht eenige methode van afstandmeting bruikbaar is, zelfs al zouden afstandmeters worden uitgevonden, welke aan boord van vliegtuigen gebruikt kunnen worden. Hier vindt de tech niek haar grenzen, en moeten al deze invloeden door menschen geschat worden. Wanneer men de fouten in de schatting van de snelheid en den afstand, dus in den vluchttijd van het projectiel slechts op een tiende stelt, dan is dat nog een gunstige aanname bij de fout in de schatting van den doelkoers, waardoor de voor- houdhoek geheel fout is, komt dan nog de fout in de schatting van den eigen koers en de onregelmatige invloed van den wind op de baan van het projectiel. Al deze fouten kunnen in drie dimensies met elkaar meewerken of elkaar tegenwerken, of er kan zich een combinatie voordoen, zonder dat men zich hiervan rekenschap kan geven. Op deze manier verkrijgt men bij het schieten uit een vlieg tuig een geweldige warreling van onzekere fouten, hetgeen een groote onzekerheid geeft. Dit is een bijzonderheid, die zich alleen bij het luchtgevecht voordoet, en die zeer gemakkelijk te verkla ren is door het feit dat dit gevecht zich in de lucht afspeelt welke zich voortdurend in een onregelmatige, zich aan iedere controle onttrekkende, beweging bevindtdeze complicaties wor den nog verergerd door de steeds grooter wordende vliegtuig snelheden. Hieruit is ook te verklaren, dat het in den oorlog zelfs aan de meest ervaren jachtvliegers niet gelukte hun tegen stander op grootere afstanden te treffen. Het was alsof hun mi trailleurs plotseling door den duivel bezeten waren en weigerden. Daarom keerden de jachtvliegers in den oorlog ook weer tot de eenige practische methode terug, n.l. door hun tegenstander op zeer korten afstand met vuur te overstelpen. Alle nog in leven 675

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 45