zijnde oorlogsvliegers zullen ons verzekeren, dat nooit een andere methode met gunstig gevolg gebruikt is. En zijn ten slotte de ideeën van Cdr. de Seversky, bommen met aanvangssnelheid, voor verwezenlijking vatbaar- In het voorgaan- de is hier eigenlijk al een antwoord op gegeven. Deze groote pro- jectielen kunnen niet anders dan een geringe aanvangssnelheid hebben de voorhoudhoek zal dus geweldig moeten zijn, wat in de lucht onmogelijk te schatten is. Vele voorstanders van het met kanon bewapende jachtvliegtuig beweren, dat men met dit geschut den tegenstander in principe slechts recht van voren of van achteren moet aanvallen, waardoor- alle onzekere factoren in verband met het voorhouden uitgescha keld kunnen worden. Maar alle andere onzekere factoren blijven bestaan. En al mogen deze in bepaalde gevallen misschien gering zijn, de aanvaller zelf verhoogt hun beteekenis, daar hij bij een dergelijke aanvalswijze afziet van het werkelijk bestaande voor deel van het groote oppervlak, dat het doel kan bieden hij ziet van het doel slechts een klein gedeelte van den romp en de dunne randen van de vleugels. Hij legt zich bij het schieten op groote afstanden de verplichting tot het zeer nauwkeurige juistheidsschot op. Op een vijf a tien maal zoo grooten afstand zal het zware bom- vliegtuig van morgen niet eens meer zoo'n groot doel bieden als de tweedekker van vroeger; en daarbij is de vuurdichtheid ge ringer geworden. Een nog zoo gestrekte baan zal alleen het schie ten op groote afstanden mogelijk maken zonder ook maar in de verste verte het voordeel te bieden, dat het schieten met den mi trailleur op de kleine afstanden bood. Bij den aanval van voren of van achteren heeft bovendien niet alleen de aanvaller voordeel, maar ook de tegenstander. En kan men van gelijkheid der bewa pening spreken Neen, want de gevechtsmeerzitter kan van een zoodanige bewapening worden voorzien, dat hij naar achteren een veel grootere vuurkracht kan ontwikkelen dan de jager naar voren. Deze zal daardoor misschien op een veel grooteren afstand te treffen zijn dan waarop hij zelf den tegenstander kan raken. En dat is zeker niet het doel, dat nagestreefd wordt. Het schieten met het kanon in de vliegrichting is een even bedriegelijk als gevaarlijk experiment. We komen hier nog op terug. Andere voorstanders van het met kanon bewapende jachtvlieg- tuig pleiten voor een aanval in duikvlucht op grooten afstand, omdat daarbij het voordeel van het groote doeloppervlak blijft bestaan. Maar hierbij blijven alle bovengenoemde onzekere facto ren bestaan, welke in dit geval nog verergerd worden, omdat de bestuurder dan met een snelheid van 150 of 160 m p. sec. als een raket omlaag steekt en zich bij een dergelijken aanval slechts gedurende een honderdste deel van een seconde in den, in ver band met de stelling van zijn richtmiddelen, juisten stand bevindt. En zelfs al zou de juiste instelling van het vizier in een honderd- 676

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 46