ste seconde mogelijk zijn, dan nog zal het richten bij een dergelijke raketsnelheid nauwelijks mogelijk zijn. Ook al zou de terugstoot van het kanon geen invloed hebben op de richting van de duik vlucht, dan zal deze richting toch slechts globaal zijn. En bij de geringe vuursnelheid kunnen de schoten van den aanvaller niet zoo snel op elkaar volgen, dat het doel niet tusschen twee schoten door kan gaan. Of de aanval van dichtbij of veraf, of hij in de vliegrichting of op een andere wijze wordt uitgevoerd, het schie ten met het kanon bewapende jachtvliegtuig is een illusie. Bij deze theoretische moeilijkheden komen nog de gevechtsomstandighe den, de onvolkomenheden van het materieel en van de personen. Is er wellicht een practische oplossing waardoor deze onbruik baarheid van het met kanon bewapende jachtvliegtuig verholpen kan worden Wellicht met spoormunitie Bij het schieten op groote afstanden is spoormunitie doelloos, want deze geeft den schutter pas een aanwijzing aan het einde van de baan, en dan heeft hij er niets meer aan. Men zal dus tot de eenige manier moeten terugkeeren, waarbij alle onzekerheden worden uitgeschakeldden aanval op zeer kleinen afstand, waarbij de aanvaller van de manoeuvre gebruik maakt. Dit is de eenige verstandige methode. Want de bij het schieten uit een vliegtuig optredende moeilijkheden worden nog veel grooter, indien met den beweegbaren mitrailleur zijwaarts uit geschoten wordt, terwijl de volmaakt bestreken ruimte van een gevechtsmeerzitter bij de huidige raketsnelheid van het jacht vliegtuig niet meer zóó gevaarlijk is althans volgens N. N. N. Aan den anderen kant zou het jammer zijn als het jachtvliegtuig, welks reden van bestaan slechts in zijn manoeuvreervaardigheid gelegen is, zich niet meer zou kunnen handhaven. Juist kort geleden heeft „Sejo" in Luftwehr van Sept. 1934 gewaarschuwd tegen de geva ren, die de groote vliegsnelheden bij het uitvoeren van manoeu vres met zich brengen, zoowel voor het personeel als voor het vliegtuig. Zonder twijfel moet ook op den ballistischen invloed van deze enorm groote snelheden bij het maken van bochten gewe zen worden. In ieder geval zullen de buitengewone eischen, die dit gebruik van het jachtvliegtuig, aan de weerstandskracht, de phy- sieke en de moreele eigenschappen en aan de vaardigheid van den bestuurder stelt, tot gevolg hebben, dat het jachtvliegtuig nog slechts voor enkele buitengewone menschen, echter niet meer voor het groote meerendeel der vliegers in aanmerking komt. De groote snelheden beïnvloeden de manoeuvreervaardigheid, evenals zij de resultaten van het schieten tot nul terug brengen. Daar het echter noodzakelijk is, dat de tegenstander afgeschoten wordt, zullen de tegenwoordige inzichten over het jachtvliegen een grondige verandering moeten ondergaan. Wij hebben bij de bespreking van de lichte mitrailleurs gezien hoe N.N.N. zich de oplossing van dit probleem denkt. 677

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 47