G. CONCLUSIES. Het gebruik van het vliegtuigkanon schijnt vooral de voorwaar den voor het dagbombardement te veranderen, daar het een betere verdediging van de kwetsbare objecten mogelijk maakt. Maar daar het defensieve vermogen van de bombardementsformaties even eens toeneemt, en daar, aan den anderen kant, de aanvaller al tijd de kans heeft den verdediger te verrassen, zal het gebruik van het vliegtuigkanon zeker niet het eind van het dagbombar dement beteekenen. Alleen de oorlogservaring zal ons in staat stellen de waarde van de nieuwe wapens voor het vuur in de lucht juist te schatten. Alle proefnemingen in vredestijd zullen slechts bij benadering een idee geven omtrent hun gebruiksmogelijkheid de sfeer van het gevecht zal er altijd aan ontbreken, die, bij het luchtgevecht, een geweldigen invloed op de resultaten zal hebben. Deze sfeer brengt een groot aantal onzekere factoren in het geding, die afhangen van het personeel en het materieel van den tegenstander, en waarvan de belangrijkste is de vuurafstand de invloed van deze factoren op de vuuruitwerking is moeilijk a priori vast te stellen. Het is dus noodig voorzichtig te zijn bij de waardeering van de in vredestijd verkregen resultaten, en dus van de verandering in de bewapening welke tegemoet gezien kan worden. Vóór den oorlog van 1914 is er over den invloed van de met de zware artillerie te bereiken resultaten dikwijls gediscussieerd hetzelfde zal waarschijnlijk het geval zijn met de zware wapens voor het vuur in de lucht. Deze betrekkelijke onzekerheid moet echter niet tot werkeloos heid leidenzij moet daarentegen voeren tot studie en proeven, zoodat fouten in de waardeering, die ernstige gevolgen zouden kunnen hebben, vermeden worden. Maar men zij er van overtuigd, dat als overwinnaar uit den luchtstrijd dat land zal komen dat, dank zij de kwaliteit van zijn bewapening, een werkzaam vuur kan afgeven op grootere af standen dan de tegenstander. H. NASCHRIFT. In het voorgaande zijn vele woorden gewijd aan gevechtsmeer- zitters. Voor sommigen zal dit een nieuw geluid geweest zijn. Bestaat dit vliegtuigtype al Ja, als prototype, en het is vooral Frankrijk, aan welk land de verdienste toekomt het eerst de mogelijkheden van dit vliegtuigtype ingezien te hebben. „Gistroit" schrijft daarover in de „Action Frangaise" van 24 Dec. 1933 onge veer als volgt. 678

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 48