Waarop Fouqué, die inderdaad een fout gemaakt had, zich gekrenkt voelde, Landeshut weer bezette, maar nu er later ook met meer uit wilde, toen kalm beleid dat duidelijk als oplossing aanwees. (De Koning had eigenhandig onder de reeds zeer scherpe brief aan Fouqué geschreven „Mes généraux me font plus de „tort que 1 ennemi, paree qu'ils manoeuvrent toujours de travers.", een opmerking waardoor Fouqué zich terecht gekrenkt voelde). Den 7en Juni was Laudohn weer in de bergen terug, om Glatz te gaan belegerenmaar toen hij vernam, dat Fouqué weder in Landeshut was, besloot hij dat korps te vernietigen met zijn drie- voudige overmachthet ware nu voor een niet verontwaardigden Fouqué eenvoudig geweest, om zich aan die omsingeling te ont trekken, maar koppig wilde hij dat niet. Zoodat ten slotte Laudohn met 31000 man de 10680 man van Fouqué ingesloten had; na zeer zwaren strijd, waarbij Fouqué zelf gewond werd en 3000 man verloor en ongeveer 1500 wisten door te breken, werd de rest gevangen genomen. Terloops wil ik even Prinz HEINRICH's actie tegen de Russen aanstippen, een actie, die FRIEDRICH uiterst actief en stellis offensief wenschte: den llen Juni brak HEINRICH van Sagan op& den 19en was hij in Landsberg (aan de Warthe) en wachtte daar tot 12 Juli, dus 23 lange dagen. Bernhardi, II, blz. 40 „Wahrend „dieses ganzen Monats war seine Armee so gut wie verschwunden „aus den Reihen des preuszischen Heeres. Ihr Dasein fiel nirgends „in das Gewicht." En nu FRIEDRICH Den 25en April verliet hij zijn winterkwartieren bij Freiburg en trok één dagmarsch Noord naar Schlettau (op den linker Elbe- oever W. van Dresden)ik herhaal dat Daun in zijn sterke stelling ZO. van Dresden stond, met Lascy (30000) op den rechter Elbe- oever vooruitgeschoven. En nu bereidde FRIEDRICH alles voor tot een onverhoedschen aanval op de groep Lascy. In den nacht van 14/15 Juni trok de Koning bij Zehren, ver Noord van Dresden, over de Elbe en nu was zijn plan in groote lijnen Lascy slaan en zichzelf naar Silezië manoeuvreeren, en daarheen Daun de Draler met zijn overmacht meelokken, zoodat Sachsen en het Reichsar- mee veilig aan een kleine groep Hülsen kunnen worden over gelaten 634 Fouqué had van te voren aan zijne generaals medegedeeld, dat hij tot den laatsten man zou stand houden, en dat mocht hij den dag overleven hij zijn eerewoord gaf, dat hij nooit meer voor Preuszen den degen zou trekken. Hoewel FRIEDRICH ongetwijfeld tactvoller had kunnen optreden, is toch de vraag gewettigd, of een generaal, alleen omdat hij zich in zijn krijgsmanseer gekrenkt voelt, den troep, die hem is toevertrouwd met vol bewustzijn en plechtig ten verderve mag leiden Dat die troep bovendien nog het negende deel van de gansche met moeite bijeengebrachte legermacht vormt, zij wellicht ten overvloede gere leveerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 4