kreeg) alle als treffers in mindering brengt, dan nog heeft patr. A op 179 schoten 155 trefferspatr. B boekte op 180 schoten 146 treffers en patr. C op 176 schoten 131 treffers op een voor een vliegtuig betrekkelijk klein doel. 2. Gelijk bekend bevinden zich de richtmiddelen van de vaste mitrailleurs op de motorkap van het vliegtuig. Er wordt dus niet gericht met den mitrailleur doch met het vliegtuig. In scheervlucht vliegende, met den neus van het vliegtuig iets omlaag gericht, worden de richtmiddelen „in het doel geprikt" en op dat moment doorgedrukt- Goed mitrailleur- schieten is hier dus synoniem met „met fijne hand" vliegen. 3. In den oorlog zal het niet voorkomen, dat een patrouille vliegtuigen 10 a 12 maal achtereen een aanval in scheervlucht op een vijandelijke colonne, batterij in stelling a.a. verricht. Het succes van een dergelijken aanval van 10 a 20 m hoogte is gebaseerd op verrassing en kan tegen een gelijkbewapenden tegenstander dus één, hoogstens twee maal worden behaald. Het doel van dezen wedstrijd was derhalve in de eerste plaats zuiver richten. 4. Bij vuren met lange vuurstooten van bv. 25 patronen, met beide mitrailleurs tegelijk vurende, is een trefferprocent van 60, waarvan 50 rozen, voor geoefende vliegers echter even min geenszins een bijzonderheid. 5. De patr. D was, in tegenstelling met de andere patrouilles, geen organieke eenheid doch had zich speciaal voor dezen wedstrijd samengesteld. Zij had, doordat de vliegers in bij zondere functies zijn tewerkgesteld, de oefening nog nimmer gezamenlijk geschoten, terwijl de andere patrouilles ettelijke malen voor-oefeningen hadden gehouden. Op grond daarvan kan worden gezegd, dat de patr. D eveneens een goed resul taat bij den wedstrijd heeft bereikt (ruim 40 D. Conclusie. De vaste vliegtuigmitrailleur, goed gehanteerd door bekwame vliegers, treft bij den aanval in scheervlucht gronddoelen wel haast met absolute zekerheid en is op grond daarvan een uiterst geducht wapen zoowel tegen een gelijkbewapenden tegenstander, die bij verrassing wordt aangevallen, als voor het handhaven van orde en rust, het uiteendrijven van samenscholin gen en dergelijke. Bij de binnen bepaalde grenzen te houden personeele verliezen voegt zich in het bijzonder in dit laatste geval de geweldige mo- reele uitwerking, welke van zeer laag vliegende vliegtuigen op de menigte uitgaat. C. 684

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 56