Den 18en Juni te 3.00 afmarsch naar Radeburg (in Oostelijke richting, als opmarsch naar Silezië), en tegelijk speurende naar Lascy, die een vijftal kilometers meer Zuid stond. De aanval was voor den 19en Juni bevolen en beoogde een geheele omtrekking van Lascy, zoodat de Koning tusschen Daun (40000) en Lascy (30000) in zou komen, om dan Lascy aan te grijpen. Te 4.00 werd afge marcheerd maar Lascy was bereids verdwenen en had zich aan gesloten bij Daun. Tegen die twee is niet te vechten Een week lang keek FRIEDRICH verlangend naar Daun's zwaar versterkte stelling, waar niet aan te komen was En in deze stemming vernam FRIEDRICH de vernietiging van Fouqué's groep bij Landeshuthet eerst door een oorverdoovend vreugdeschieten in Daun's stelling. Wat zijn gedachten zijn ge weest is niet te zeggen; maar wel dat hij dadelijk naar Magdeburg het bevel zond om belegeringsartillerie voor hem gereed te maken voor de belegering van Dresden. Maar eerst kwam nog het pro bleem om de massa's van Daun en Lascy weg te lokken. En daartoe trok de Koning er op 2 Juli te 3.00 op uit, marcheerde Oost naar Quosdorf (32 km.; marsch van 3.00 15.00) 3 Juli rustdag. Daun, die van den marsch des Konings bericht kreeg begreep dadelijk de bedoeling, nl. om Laudohn's succes in Silezië te niet te doen. Daarom zond hij Lascy met 20000 man achter de Preuszen aan om hen op te houden, waarop hij zelf met de hoofd macht langs den kortsten weg ongemerkt naar Silezië hoopte te ijlen. In den middag van 3 Juli ontdekte FRIEDRICH bij eene ver- kennig Lascy's kamp, niet al te ver af, en besloot hij dit aan te vallen; afmarsch middernacht. Deze nachtmarsch van ongeveer 30 km. was zóó moeilijk in het slecht begaanbare terrein, dat Lascy er den wind van kreeg voordat de Koning hem had kunnen bereiken' en snel verdween naar Daun. Den 5 Juli ging de marsch weer voort naar Marienstern (25 km.) en te zelfder tijd ging Daun met ruim 50000 man op weg naar Bautzen, waar hij 's avonds aankwam, zoodat hij FRIEDRICH dus vóór was. Daarom ging de Koning op 6 Juli reeds te 3.00 den marsch in, hopende Daun voor te komen recht Oost, op een windstillen en heeten dag, die 105 dooden kostte door Hitzschlag. Maar Daun was ook zoo snel mogelijk verder gegaan naar Görlitz, dat hij ook be- 635 „Daun stood there Friedrich looking daily into him, visibly in „ill-humour, says Mitchell" (de Eng. gezant en groot bewonderaar, „welhaast vriend van den Koning, dien hij vrijwillig op verscheidene „veldtochten vergezelde) „and no wonder gloomy and surly words „coming out of him, to the distress of his GeneralsWhich I took „the liberty of hinting, one evening, to his Majesty; hint graciously „received, and of effect perceptible, at least to my imagining." Carlyle, a.b., Vol. IX, p. 8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 5