nierter Hauptmann ganzlich vereinsamt in Dürftigkeit in Maros- Vasarhely endigte".1) Johann komt er zelfs toe Gauss ervan te verdenken zijn (Johanns) vondsten in handen gespeeld te hebben van den derden genialen wiskundige, die het raadsel van het vijfde postulaat opgelost heeft, den Russischen geleerde Nikolaj Iwanowitsch Lobatschewsky (1793--1856), die in de jaren 1835 1838 zijn ontdekking wereldkundig heeft gemaakt. Zijn trots wordt nog meer gekrenkt, als zijn beantwoording van een prijsvraag over imaginaire grootheden, uitgeschreven door een wetenschappelijk genootschap te Leipzig, niet bekroond wordt. In koortsachtige haast tracht hij in breedvoerige uiteenzettingen nieuwe wegen voor de mathesis te banen, doch zijn scheppings kracht is vrijwel uitgeput. Hij gaat zelfs op lateren leeftijd aan de juistheid van zijn geniale jeugdprestatie twijfelen. „Es liegt eine ergreifende Tragik darin, dasz Johann Bolyai in seinem Alter an der Einsicht irre geworden ist, die seinen unsterblichen Ruhm ausmacht, dasz nahmlich die von ihm be- gründete absolute Geometrie in sich widerspruchslos ist und es sich nicht entscheiden laszt, welches der subjektiv mög'lichen geo- metrischen Systeme der Beschreibung" der geometrischen Tatsa- chen zu Grunde zu legen ist." Johann zoekt in zijn laatste levensjaren niet alleen naar een hervorming der mathesis, maar ook naar een „Reformation des. ganzlichen Menschengeschlechts". Hij concipieert een „Allheil- lehre", waarin hij een schildering tracht te geven van de toestan den, welke er zouden heerschen, als de menschheid zijn leer zou aanvaarden. „Es ist begreiflich, dasz er dabei kommunisti- schen Anschauungen nahe kommt, die ja auch dem ersten Chris- tentum nicht fern lagen". In zijn „Allheillehre" ontwerpt hij ook een wereldtaal waar over hij zich in de volgende enthousiaste bewoordingen uitlaat i „Neben der gemeinsamen Sprache müszte jede Nation dann auch ihre eigene pflegen, und zwei Sprachen könnten beide Geschlechter erlernen, und wenn jede Nation eine Sprache spre- chen könnte, welch' zusammenfassendes (in unserm Vaterlande so sehr erwünschtes) Band ware es, dasz sie einander verstehen, und welche Annaherung an die Einheit des Menschengeschlechts". Johann wil van zijn wereldtaal niet alleen een gemeenschap pelijke, maar ook een volkomen taal maken, die „eine eindeutige Abbildung des Denkens" moet zijn. In dit opzicht sluiten zijn denkbeelden aan bij de moderne onderzoekingen betreffende de grondslagen der wiskunde, zij het dan ook, dat de mogelijkheid 694 Richard Baldus: „Nichteuklidische Geometrie", blz. 1819.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 66