van constructie van een dergelijk taalinstrument wel wordt ont kend. Johann is overleden in zijn geboortestad, waar de bevolking een groote vereering voor den vader had, doch den zoon verachtte. Een eenvoudige steen dekt sedert 1894, dank zij de zorgen van het math. phys. genootschap te Boedapest, de laatste rustplaats van één der grondleggers der niet-Euclidische meetkunde. Wij hebben in het voorgaande een vluchtigen blik geworpen op het leven van een aantal artillerie- en genieofficieren, die het in de exacte wetenschappen tot een groote hoogte hebben weten te brengen. Wij hebben ons daarbij bepaald tot degenen, die in de geschiedenis der wiskunde en physica naam hebben gemaakt en hebben geen aandacht gewijd aan hen, die op het terrein der geodesie en hydrographie, enz. baanbrekend werk hebben ver richt. Wij hopen geen belangrijke figuren overgeslagen te hebben en zullen thans nog even vluchtig het werk memoreeren van een aantal mannen, die zich op een meer beperkt onderdeel der exacte wetenschappen verdienstelijk hebben gemaakt. Amédée Francois Frézier (1682 -1773) Tegen den wil van zijn familie neemt Frézier in 1700 dienst bij de infanterie om in 1707 in het corps militaire ingenieurs opgenomen te worden. In 1712 wordt hij naar de Stille Zuidzee gezondenhij is de eerste Franschman, die van dit gebied een kaart vervaardigt. Zijn bevindingen legt hij neer in een werk „Relation du voyage de la mer du Sud aux cötes du Pérou et du Chili". In 1719 wordt hij naar het eiland St. Domingo gezon den. Op den terugkeer naar Frankrijk vat hij het plan op tot het schrijven van een groot werk, dat in de jaren 1737 1739 verschenen is en tot titel draagt„La théorie et la pratique de la coupe des pierres et des bois, pour la construction des voütes et autres parties des batiments civils et militaires, ou traité de stéréotomie a l'usage de l'architecture". Dit werk onderscheidt zich van soortgelijke werken van vroe- geren datum, doordat van iedere toegepaste constructie ook het bewijs van haai' juistheid geleverd wordt. Het zou echter aan Monge in zijn „Géométrie descriptive" voorbehouden blijven de verschillende problemen tot een meetkundig systeem, gebaseerd op de oude methode van plattegrond en opstand, uit te werken. 695 b Brouwer bv. zegt in „Mathematik, Wissenschaft und Sprache" (1928): „Es gibt also auch für die reine Mathematik keine sichere Sprache, d.h. keine Sprache, welche in der Unterhaltung Miszverstandnisse ausschlieszt und bei der Gedachtnisunterstiitzung vor Fehlern (d.h. vor Verwechslungen verschie- dener mathematischer Entitaten) schützt."

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 67