die als schrijver over de grondslagen der Euclidische en niet- Euclidische meetkunde een gevestigden naam had. Zijn wijsgee- rig geschrift „Sur les notions de force, d'accélération et d'énergie mécanique", waarin getracht werd het determinisme met den vrijen wil te vereenigen, trok bij zijn verschijning (1887) zeer de aandacht". Voorts publiceerde De Tilly „Etudes de mécanique abstraite" (1870) en „Essai sur les principes fondamentaux de la géométrie et de la mécanique" (1878). De Tilly doceert van 1868 1879 aan de „Ecole Militaire", is van 1879 1889 directeur van het „arsenal de constructions" te Antwerpen en wordt in 1889 tot Commandant van de „Ecole Militaire" benoemd. Tenslotte moge nog de verdienste van den artillerie-officier Bonaparte voor de ontwikkeling der mathesis geschetst worden. Op de militaire school te Brienne getuigt één der leerkrachten van hem „C'est un enfant qui ne sera propre qu'a la géomé trie", een uitspraak, die ons thans doet glimlachen, maar toch wijst op zijn begaafdheid voor de exacte vakken. Op zijn tocht naar Italië maakt Napoleon kennis met Lorenzo Mascheroni en diens beroemde werk „La geometria del compasso", waarin aangetoond wordt, dat alle constructies, welke met passer en lineaal uitgevoerd kunnen worden, ook met den passer alleen tot stand zijn te brengen, zij het gewoonlijk langs een veel lange- ren weg. Dit werk pakt den jongen generaal zoo, dat hij bij terug keer in Parijs tijdens een bijeenkomst van het „Institut" op 10 December 1797 het gesprek met Lagrange en Laplace op Masche roni brengt. De toehoorders staan er eerst sceptisch tegen over, doch als Napoleon dan enkele constructies demonstreert, zijn ze ten hoogste verbaasd en uit Laplace, die Napoleons leer meester in Brienne is geweest, zijn bewondering in de volgende woorden„Nous attendions tout de vous, général, sauf des legons •de mathématiques". Thans rest mij nog mijn dank uit te spreken aan Generaal Royer, Commandant der Ecole Polytechnique, die zoo welwillend is geweest mij eenige aanvullende biografische gegevens te ver strekken. D'Ocagne „Hommes et Choses de Science" I blz. 148. 697

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 69