die voor de epidemiologie van belang kunnen zijn, van alle streken,, waarin zich mogelijk gevechtsacties zullen afspelen. Deze gege vens zullen door kaarteering zoo overzichtelijk mogelijk moeten worden gerangschikt. In de eerste plaats zal dit noodig zijn voor die gebieden, welke als vermoedelijke concentratierayons in aanmerking komen, zoodat reeds bij voorbaat beschikt wordt over gedetailleerde kennis, welke terreinen het best voor legering geschikt zijn. Tevens zal hierbij in studie kunnen worden genomen de mo gelijkheid van waterwinning ter voorziening in drink-, kook- en badwater en de bruikbare putten en bronnen in kaart worden gebracht. Vóór het uitbreken van den oorlog was de Engelsche Generale staf door zorgvuldige studie in het bezit van volledige gegevens omtrent de mogelijkheden van waterwinning, zoowel in het Zuiden van Engeland als in België en Frankrijk. Hiermede ben ik ge komen op het tweede punt: de drinkwatervoorziening In hoofdzaak geschiedt die thans door verstrekking in den vorm van thee, waartoe bij elke compagnie een filterwagen wordt mede gevoerd, waarvan het gebruik in een speciale handleiding is beschreven. Daarnaast wordt in gevallen, waar niet over een filterwagen kan worden beschikt, of de tijd tot het bereiden van thee ont breekt (de duur der theebereiding in een filterwagen is ongeveer 2 uur) de caporietontsmetting aanbevolen, zooals deze is vast gelegd in het schrijven van den Inspecteur M. G. D„ ddo. 20 Juni 1932. Het eenige bezwaar, aan deze laatste methode verbonden, is, dat een sterke bijmenging van colloïdale suspensie en organische stof de ontsmettende werking van het caporiet minder zeker maakt. In den grooten oorlog werd na velerlei proefnemingen hoofd zakelijk het volgende systeem toegepast. Klaren met aluin filtratie, chloreering, waarmede elk sterk verontreinigd oppervlaktewater voor drinkwater geschikt kan worden gemaakt. Van belang zal zijn, na te gaan, of een dergelijk systeem eventueel met behulp van de filterwagens practisch zou zijn toe te passen, waardoor de omslachtige theebereiding geheel zou kunnen vervallen. Doch sedert den oorlog zijn nieuwe gezichtspunten verkregen, die in studie zouden moeten worden genomen. Ik denk hierbij bv. aan de oligodynamische ontsmetting. Wanneer een nieuwere methode practisch bruikbaar blijkt, zal personeel moeten worden opgeleid, dat met het toepassen van deze methode vertrouwd is. In het voorschrift voor de hygiënische verzorging te velde zal verder moeten worden aangegeven, welke 700

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 72