soorten van water geschikt kunnen worden geacht voor water winning, aan welke eischen putten moeten voldoen, bv. minimum afstand tot faecaalputten, e.a. richtlijnen, waarop de officier van gezondheid bij legerende troepen zijn oordeel kan baseeren. Als volgend punt noem ik den afvoer van faecaliën. De aanwijzingen daarvoor kan men vinden in het Voorschrift Pionieren voor alle wapens. Hoofdstuk VIII 77 geeft als de beste afvoer van faecaliën aan, die welke verkregen wordt door privaten te bouwen boven stroomend water. Beschikt men niet over stroomend water, dan moeten zoo mogelijk ingravingen gemaakt worden beneden den grondwaterstand. Is dit laatste niet mogelijk, dan moeten vanwege het vliegengevaar de faecaliën minstens 2X daags met een laagje aarde worden bedekt. In den grooten oorlog is de afvoer van faecaliën op openbare wateren geheel verlaten. Alle methoden hadden als gemeenschap pelijke basis het „conservancy system", de methode die het meest gevolgd werd, was die van opvangen der faecaliën in vliegenvrije latrines met opvolgende verbranding. Slechts in de voorste loop graven, waar verbranding niet mogelijk was, omdat dit het vuur van den vijand trok, werd noodgedwongen tot begraving overge gaan, hetzij in situ in putlatrines, hetzij na wegbrengen naar achteren. Alvorens verder te gaan, wil ik eerst een opmerking van alge- meene strekking maken. Men zal mij tegenwerpen, dat verge lijkingen met den grooten oorlog niet opgaan, omdat in Indië de strijd vermoedelijk het karakter zal dragen van een bewegings oorlog en spoedig beslist zal zijn, waardoor de technisch-sanitaire maatregelen van provisorischen aard zullen moeten zijn. De ge neeskundige dienst moet echter met alle mogelijkheden rekening houden en alternatieven in zijn maatregelen daartoe ter beschik king hebben. Ik denk bv. ook aan de mogelijkheid, dat de divisie, alvorens het gevecht wordt aangegaan, gedurende geruimen tijd in het concentratiegebied vertoeft. Indien intusschen door on voldoende hygiënische organisatie epidemieën uitbreken, zal de slag reeds verloren zijn, voor hij begonnen is. Doch ook bij korter verblijf lijkt mij de thans voorgestelde faecaliënverzorging onvoldoende, althans, wanneer geen breed stroomend water ter beschikking is. Bij toepassing van ingravingen op de aangegeven wijze zal on getwijfeld het vliegengevaar niet geheel bestreden worden. De bouw van volkomen vliegenvrije latrines is een dringende eisch. Waar deze pionierarbeid wel hoofdzakelijk verricht zal worden door den troep zelf en dus door ongeschoold personeel zal de opleiding van hygiënisch geschoold personeel door middel van theoretische en practische lessen, liefst met demonstratie van modellen, moeten worden ter hand genomen, zoodat dit personeel 701

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 73