leiding kan geven bij het tot stand komen van sanitaire voor zieningen. Als volgend punt van studie noem ik de samenstelling van een veldlaboratorium (waarover straks nader) en de opleiding van daarvoor bestemd personeel. Een ander punt vormen de maatregelen, welke genomen moeten woi den bij het uitbreken van besmettelijke ziekten Tijdige opsporing, zoowel langs indirecten (ziektecijferstatis- tiek) als langs directen weg (vroegtijdige clinische of bacteriolo gische diagnose) is van het hoogste belang. Op welke wijze zullen de besmettelijke zieken het snelst en best worden geëvacueerd waar zullen ze worden geïsoleerd Hoeveel bedden zullen be schikbaar moeten worden gehouden voor besmettelijke zieken In den grooten oorlog bleek een aantal van 3 bedden per 1000 man voor dit doel voldoende. Ons standpunt ten aanzien van bacillendragers en contactpersonen zal een ander zijn dan in vre destijd. Bij welke ziekten zullen we contactpersonen isoleeren en wie zullen we als zoodanig moeten beschouwen Welke ont- smettingsmaatregelen zullen moeten worden genomen en welke hulpmiddelen zullen daartoe ter beschikking moeten staan We zullen daarbij niet alleen aandacht moeten wijden aan epidemische ziekten als malaria, typhus, dysenterie, cholera, pest en pokken. Andere gevaarlijke ziekten, die in vredestijd nauwe lijks een rol spelen zooals nekkramp, ziekte van Weil zullen het hoofd kunnen opsteken. Ziekten, die in vredestijd onbelangrijk zijn door hun goedaar digheid, zooals dengue, kinkhoest, mazelen, scabiës kunnen onder omstandigheden de gevechtswaarde van het leger verlam men. Er is waarschijnlijk in den grooten oorlog geen ziekte ge weest, die zoo belemmerend heeft gewerkt als mazelen. Nieuwe mogelijkheden van vaccinatie (tetanus, diphtherie anaerobenmfecties) moeten de aandacht hebben. Ook met den vijand moet rekening worden gehouden, niet alleen wat de wapenen betreft, doch ook met de ziekten, die hij, hetzij opzettelijk, hetzij onvrijwillig zou kunnen importeeren. Het verhaal gaat, hoe in den wereldoorlog cavaleristen opzettelijk in een positie werden geplaatst, om zich krijgsgevangen te doen nemen. Hun te voren met kwade droes geïnfecteerde paarden verwekten een epidemie onder die van de tegenpartij. Bijzondere maatregelen ten opzichte van krijgsgevangenen zullen moeten worden overwogen. Voedings- en kleedingvraagstukken en nog vele andere zou ik U kunnen noemen, beperking noodzaakt mij het hierbij te laten. schurft. 702

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 74